Eskişehir hafta sonunu güneşli ve mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkla geçirirken, yeni haftaya uyarıyla başladı.  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yağışlar ve kuvvetli fırtına sebebiyle 2 turuncu ve 14 sarı uyarı verilen iller için uyarılarda bulundu. Eskişehir'de 5 Mart Salı günü en yüksek hava sıcaklığı 14 dereceyken, öğle saatlerinde de yağış bekleniyor.

2 TURUNCU VE 14 SARI KODLU UYARI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 5 Mart 2024 Salı günü için aşırı yağışlar ve kuvvetli fırtına sebebiyle; Muğla Antalya illerinde turuncu uyardı verdi. Aydın, Balıkesir, İzmir, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Burdur, Isparta, Eskişehir, Ankara, Konya ve Karaman illerinde ise sarı uyarıda bulundu.  Aşırı yağışlar ve fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzlara karşı vatandaşların tedbiri elden bırakmaması büyük önem taşıdığını belirten Yerlikaya, 112 Acil Çağrı Merkezlerinin 7 gün 24 saat görevlerinin başında olacağını aktardı. 

Eskişehir'de ailelerin gözdesi: Her bütçeye uygun fiyatlar orada! Eskişehir'de ailelerin gözdesi: Her bütçeye uygun fiyatlar orada!

RÜZGARIN HIZI 60 İLA 80 KİLOMETRE HIZDA

Meteorolojik uyarı raporuna göre, rüzgârın yarın sabah saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde 40 ila 70 kilometre hızlarında kuvvetli rüzgar şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bu illerin yüksek kesimlerinde rüzgarın 60 ila 80 kilometre bölü saat hızında kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklenirken, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi. Fırtınanın yarın 06.00 ile 16.00 saatleri arasında etkili olacağı değerlendiriliyor.

                          

Editör: Tuğçe Kaş