Cumhuriyet’in 100’üncü yılı anısına Vali Hüseyin Aksoy öncülüğünde 100’üncü yıl fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Kütahya Karayolu 37’inci Kilometrede toprak işlemesi yapılan 40 dönümlük alana Karaçam, Ladin ve Servi türlerinden 5 bin fidan dikildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, protokol konuşmaları ve fidan dikimi ile devam etti. Törene Muharip Hava Kuvvetleri ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt ve AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan, ‘Her sınıf 100 ağaç dikiyor’ projesiyle Eti Maden İşletmeleri Okulu öğretmenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 “YEŞİL VATANA GÜÇ VERECEĞİZ”

Yeniden Refah Partisi'nin Eskişehir aday adayları belli oldu Yeniden Refah Partisi'nin Eskişehir aday adayları belli oldu

Protokol konuşmasında açıklama yapan Eskişehir Orman Bölge Müdürü ,” Öncelikle kuruluşu ile mazlum milletlere de ilham kaynağı olan Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı anısına bugün tesis edeceğimiz 100’üncü Yıl Cumhuriyet Ormanının fidan dikim törenine hoş geldiniz. Yüzüncü yılını idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kurulmasında ve yaşatılmasında fedakarlığın en büyüğünü gösteren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve ahirete irtihal etmiş olan gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Yine hayatta olan gazilerimize de hayırlı ve sağlıklı ömürler diliyorum. Bugün burada yaklaşık 3 hektar alanda 5.000 adet fidanı toprakla buluşturarak hem Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını kutlayacağız hem de Türkiye Yüzyılının başlangıcında hep birlikte yeşil vatana güç vereceğiz. Bu vesile ile Kurumum ve şahsım adına bu toprakları yeşil vatan yapma yolundaki çalışmalarımıza katkı veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

“ORMANLARIMIZ GELECEĞİMİZ”

Açılış konuşmalarını yapan Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, “Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını kutlama onuruna ve mutluluğuna sahip bir nesil olarak şükranlarımızı sunuyorum. Cumhuriyet’imizi kuran irade, dış güçlere karşı zorluklar içinde mücadele vermiş ve bu toprakları bizlere vatan olarak bırakmışlar. Eskişehir’de, İnönü’de kurtuluş Mücadelesine Muharebelerle tanıklık etmiş ve mücadeleler içerisinde aktif olarak yer alan bir bölgemiz ve ilimiz. Böylesine anlamlı ve önemli bir yerde Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100’üncü yılında fidan dikmenin gururu oldukça farklı.  Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar her alanda önemli gelişmeler kaydetti. Sosyal kültürel ve ekonomik yönden dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi. Bu mücadelesine bugün ve bundan sonra da büyük bir kararlılıkla devam edecek. Kurulduğu günden bugüne çok önemli mesafeler kat edildi. Özellikle bu anlamlı ve özel günde Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silah arkadaşlarını ve bu vatanın bulunmaz bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Onların bu mücadelesi olmasaydı bugün bu bayrak altında özgürce bu topraklarda yaşama imkanımız olmayabilirdi” dedi.

“Hatıra ormanımızın hayırlı olmasını diliyorum” diyen Vali Aksoy, “ Ormanlarımız, geleceğimiz. Çevreye duyarlı bir millet olarak orman varlığımızı daha iyi bir noktaya taşımak adına Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın koordinasyonunda Orman Bölge Müdürlüğümüz çalışmalarını yürütüyor. Bu kapsamda bir hatıra ormanı yapmak üzere bir aradayız. Ben Orman Teşkilatımıza verdiği emekler için teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına son verdi.

 SÜMEYRA BALCI