Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla “100. Yıl konseri” düzenlendi. Eskişehir Sazova Kültür ve Sanat Parkı’nda düzenlenen konserde Türk Pop müziğinin sevilen ismi Gülşen sahne aldı. On binlerce Eskişehirli konser öncesi alana akın etti. Ellerindeki Türk bayrakları ile birlikte konser alanını adeta bir gelincik tarlasına çeviren Eskişehirliler Gülşen’in sahneye çıkmasıyla birlikte coşkuyu zirveye taşıdı. Gülşen’in eserleriyle birlikte on binlerce Eskişehirli unutulmaz bir gece yaşadı. Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi iş birliğinde düzenlenen konserde üç başkan da sahneye çıkarak Eskişehirlileri selamladı. Ünlü sanatçı Gülşen Eskişehir’de olmaktan, Eskişehirlilerle bir araya gelmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da tüm Eskişehirliler adına Gülşen’i tebrik edip, çiçek takdim etti. Konser etkinliği ES TV ekranlarından da canlı olarak yayımlanırken, üç başkan da konser etkinliği ile ilgili ve 100. Yıla ilişkin ES TV mikrofonlarına konuştu.

“BİR CUMHURİYET ŞEHRİYİZ, BİR ATATÜRK ŞEHRİYİZ”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Eskişehir Cumhuriyet şehri bunu her zaman herkes, her tarafta doğrudan doğruya söylüyor, Övgüyle bahsediyor. Biz Eskişehirli olarak hakikaten bir Cumhuriyet şehriyiz, bir Atatürk şehriyiz bu tarih boyunca da böyle devam edecek. Ben Atatürkçü Eskişehirlilerle, Cumhuriyetçi Eskişehirlilerle övünüyorum ve gurur duyuyorum. Sadece biz değil, bütün Türkiye, Eskişehir’i bilen bütün dünya ülkelerinde ki vatandaşlarımız gurur duyuyorlar. Ne kadar güzel Cumhuriyetin 100’üncü yılını böyle topluca bütün gençler yürekten kutluyorlar” diye konuştu.

“NE MUTLU BUGÜNLERİ GÖRENLERE”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Bugün Türkiye kuruluşunun 100’üncü yıl dönümümüz. Her kurumun 100’üncü yılı çok önemlidir. Ama cumhuriyetin 100’üncü yılı gerçekten bizim için yaşamsal önemi olan bir olay. Ve Türkiye Cumhuriyeti devleti ne yazık ki bunu es geçmeye çalışıyor. Bunu protesto ediyorum. Bunun doğru olmadığını vurgulamak istiyorum. Biz Eskişehir’de ki 3 belediye olarak birlikte hafta boyunca coşkulu bir biçimde cumhuriyetin kutlanmasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Halkımız da bize katılıyor. Ne mutlu bu günleri görenlere. Çünkü 100 yılda bir kere görünür o da bize denk geldi. Çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Ve bütün Türkiye’nin her tarafı gerçekten çiçek gibi bayraklarla donatılması gerektiğini söylüyorum. Eskişehir’de bunu hissediyoruz. Ben Eskişehirli hemşehrilerime  teşekkür ediyorum. Ve saygılar sunuyorum” dedi.

“ATATÜRK YAŞASAYDI BENİM İSTEDİĞİM KENT BU DİYECEKTİ”

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “ Üç belediyemizin birleşmesiyle beraber bu büyük konser organize edildi. Tabi hocamın önderliğinde. Eskişehir’de ne yapılsa azdır. Çünkü Eskişehir ciddi bir Cumhuriyet kenti. Bugün ben 1500 kadın ile bir kutlama yaptım. Yani genci,yaşı almışı, Başörtülüsü, başı açığı bir çatı altında buluşmayı biliyor. Ve o birlikten müthiş bir sevgi çıkıyor. Cumhuriyete bağlılığı Atatürk sevgisi hepsi ortaya çıkıyor. Müthiş eğlendik. Burası da aynı şekilde sahneden bakıldığında muhteşem bir kalabalık var. Ucunu ve sonunu göremiyorsun. Burası Eskişehir, burası Cumhuriyet kenti. Eğer Atatürk yaşasaydı benim istediğim kent bu diyecekti” ifadelerini kullandı

Eskişehirspor'dan Öğretmenler Gününe özel ziyaret Eskişehirspor'dan Öğretmenler Gününe özel ziyaret

“SONSUZLUĞA TAŞIYACAĞIMIZDAN HİÇBİR KUŞKUM YOK”

Diğer yandan konser etkinliğine katılan CHP Eskişehir milletvekili İbrahim Arslan da, “Bugün  büyük devrimci önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarıyla yokluk, yoksulluk içersinde kan içinde göz yaşı ile kurulmuş Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı. Onun olağanüstü onurunu, gururunu yaşıyoruz. Bayramımız kutlu olsun. Ama büyükte bir sorumluluk taşıyoruz. Atamızın bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin temel değerlerini geleceğe taşımak gibi bir de sorumluluğumuz var. Başta Eskişehirli hemşehrilerimiz olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında bugün bayramımızı kutluyoruz. Ve inşallah Atamızın bizlere emanet etmiş olduğu Cumhuriyetimizi ve Cumhuriyetimizin temel değerlerini, onu unutturmaya çalışanlara, onu örselemeye çalışanlara inat büyük bir cesaretle ayağa kalkarak geleceğe ,sonsuzluğa taşıyacağımızdan hiçbir kuşkum yok. Hepimizin bayramı kutlu olsun” mesajını verdi.