Odunpazarı Belediyesi, "Kapatıyoruz! Acil Yardım Talep Ediyoruz!" başlığıyla verdiği ilanda, ülkedeki tüm hayvanseverlerden barınaklarındaki düşkün, hasta, yaşlı sahipsiz hayvanları sahiplenmelerini, tüm barınaklardan yasaklı ırk köpeklerini kabul etmelerini istedi.
İlanda şu ifadelere yer verildi: "Eskişehir İli Hayvanları Koruma Kurulu ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü; Belediyemizden Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevimizin kapasitesinin arttırılmasını istemiştir. 2005 yılından bu yana ruhsatlı olarak Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevi faaliyeti yürüttüğümüz alanın bitişiğindeki hazine arazisinin vasfının değiştirilerek belediyemize tahsisi talep edilmiştir.  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü talebimize mevcut bakımevi alanının ilave edilmesini, haritalarını, Doğal Yaşam Merkezi Projesini ve harç bedellerinin yatırılmasını talep etmiştir, taleplerin tamamı yerine getirilmiştir.

Araç kontrolden çıkarak takla attı! Araç kontrolden çıkarak takla attı!

VERİLEN SÜREDE BAKIMEVİ YAPILAMAYACAĞI ORTADADIR

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün 21.07.2023 tarihli yazısı ile; Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün olumsuz görüşü üzerine talebimizin değerlendirilemediği Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım evimizin ve yapım aşamasında olan Doğal Yaşam Merkezinin 3 ay içinde boşaltılarak alanın eski haline getirilmesini istemiştir. Bunun üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne Bakımevimizdeki sahipsiz sokak hayvanlarının alınmasını talep eden resmi yazı gönderilmiştir. Gelen cevabı yazıda tüm sorumluluğun belediyemizde olduğu belirtilmiş, sahipsiz sokak hayvanlarını bölgedeki diğer bakımevlerine nakletmemizi ya da yeni bakımevi yapmamızı tavsiye etmişlerdir. Verilen süre içinde yeni bakımevi yapılamayacağı ortadadır.

BAKIMEVİMİZİ 21 EKİM'DE ÜZÜLEREK KAPATMAK ZORUNDAYIZ

2005 yılından günümüze 22 bin adet sahipsiz sokak hayvanını rehabilite ettiğimiz, 18 bin 600 adet hayvanın kısırlaştırılmasını gerçekleştirdiğimiz, 3 adet ameliyathanesi bulunan, 200 adet köpek ve 100 adet kedi kapasiteli alt yapı ve hayvan refahı açısından örnek teşkil eden Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevimizi 21 Ekim 2023 tarihinde üzülerek kapatmak zorundayız. Ülkemizdeki tüm hayvan severlerden Bakımevimizdeki düşkün, hasta, yaşlı 91 adet köpek ve 71 adet kediyi sahiplenmelerini; kamu ya da özel bakımevlerinden 60 adet yasaklı ırk köpeğin barındırılması için acil yardım istiyoruz.
Gelin patili dostlarımıza sahip çıkalım!"