Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite kenti olarak nitelendirilen Eskişehir’de hareketlilik başladı. Ancak artan enflasyonla birlikte kira ve beyaz eşya fiyatlarındaki yükseliş ikinci el eşya fiyatlarında da artışa neden oldu. Eskişehir’de spotçuluk yapan esnaf Mehdi Zuhal, işlerinin geçmiş yıllara göre oldukça düştüğünü söyledi. Öğrencilerin artık alışveriş için gelmediğini belirten Zuhal, “Öğrenciler hâlâ gelmedi. Gelmeyecek gibi de duruyor çünkü evleri birbirlerine devretmeye başladılar. Biz de küçük esnaflar olarak öğrenci beklemiyoruz bu sene. Öğrenci gelip bizden fiyat alıyor. Biz fiyat çıkarıyoruz. Mesela 30 bin lira diyoruz. Üniversitesi biten öğrenciler yeni gelen öğrenciyle sosyal medya üzerinden anlaşıp 15 bin liraya evdeki eşyalarını devrediyor. Bizim buradaki sirkülasyonumuz kayboluyor” dedi.

İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı

EN AZ 20 BİN LİRA TUTUYOR

İkinci el eşya fiyatları hakkında da bilgi veren Zuhal, “Şu an en ucuz buzdolabı 3 bin lira bandında. Çamaşır makinası da 3 bin – 3 bin 500 lira civarında.  Bir koltuk veya L takımı almaya kalksa 4 bin 500 lira, ki bunlar en düşük fiyatları. Bir öğrenci gelse minimum 20 bin lira bandında masraf çıkıyor. Zaten artık öğrencinin de durumu yok. Ailesinin maddi durumu iyi olanlar alabiliyor” ifadelerini kullandı.

MÜŞTERİ PORTFÖYÜ DEĞİŞTİ

Ekonomik krizle birlikte müşteri portföyünün de değiştiğinin altını çizen Zuhal, “Biz artık öğrenciye değil aileye çalışıyoruz. Bir öğrenci bu buzdolabını alamaz artık. En yüksek sattığım dolap 20 bin lira. 20 bin liraya ikinci el buzdolabı satıyoruz burada. Mağazada 45 bin lira biz burada bu fiyata satıyoruz. Öğrenci olmadığı için tayini çıkan memurlar, avukatlar oluyor. Onlardan 2-3 senelik eşyaları alıp satışa koyuyoruz. Benim çok doktor müşterim var. Doktorlar ve avukatlar bile artık ikinci el eşya tercih ediyor” şeklinde konuştu.

M. ANIL AKSOY