Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ES TV’ye gündemi değerlendirdi. İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Melih Aydın, Odunpazarı Belediye Başkan Adaylığı için Emine Edizgil’i aday göstermesini yorumlayan Başkan Ataç, “Tabii her partinin kendi istediğini yapması kadar doğal bir şey yok ama biraz geçmişe de bakmak lazım. İnsanlar geçmişi de hatırlarsa çok fazla hata yapmazlar. Geçmişte çok güzel şeyler oldu, özellikle İYİ Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunda Kemal Bey’in özel gayretiyle İYİ Parti kuruldu. Bunları kimse unutmaz. Birazcık da insanların vicdan hesabı yapması lazım. Geçen seçimde Tepebaşı’nda aday çıkarmadılar, çıkarabilirlerdi de. Bunlar hep düşünülmesi gereken şeyler. Son zamanlarda Meral Hanım’ın biraz hırçınlaştığı görülüyor. Seçim kaybı sadece Kemal Bey’e yüklenmek isteniyor. Kazanılsaydı bugün çok farklı şeyleri söyleyecektiler” dedi.

Elektrikli araç ithalatında yeni düzenleme! Elektrikli araç ithalatında yeni düzenleme!

"ORTAK RAKİBİMİZ AKP"

İYİ Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e karşı sarf ettiği sözlerin işi farklı bir yöne soktuğunu söyleyen Ataç, “Birazcık tartarak söylemesi gereken şeylerdi. Yılmaz Hoca ile ilgili ağır şeyler söylendi. Yakışmadı tabii. Aynı şehirdeyiz, her zaman yüz yüze bakacağız. Birbirimize destek vereceğiz. Bugün İYİ Parti’nin rakibi CHP değil ki. Bizim rakibimiz İYİ Parti değil ki. Bizim rakibimiz ve onların rakibi AKP. Eğer hala düşüncelerinde devam etmek istiyorlarsa tabii. O açıdan dayanışma yapmak her zaman yararlıdır. Tespit ettikleri adayların yolları açık olsun. İttifak güzel bir şey ama eğer olmayacaksa halkın ittifak yapması çok daha büyük. Onu kimse engelleyemez. O çok gerçekçi bir ittifak olur. İttifak sadece yukarıdakilerin arasında değil de tabanın yapması önemli. Bu şekilde giderlerse İYİ Parti’yi çok zora sokarlar. Ben her zaman bu ülkede merkez sağ partinin olmasını istedim. O olursa iktidar partisi güç kaybeder. İYİ Parti’nin de öyle olmasını diliyordum ama maalesef olmadı. İnşallah bundan sonra daha fazla zarar görmesinler” ifadelerini kullandı.

"HER ŞEYE AÇIĞIZ"

Tepebaşı’nda CHP ile İYİ Parti arasında olası bir ittifakı değerlendiren Başkan Ataç, “Resmi olarak da olabilir, taban olarak da olabilir. İYİ Partili arkadaşlarla ilişkilerimiz kopmuş değil. Hala o sıkı bağlar duruyor ama onlar orada görev yapıyor, biz burada görev yapıyoruz. Tepebaşı’nda bizi unuttular herhalde dedim, espri yaptım. Tepebaşı’nda her şeye açığız. Her zaman açığız. Şu aday olursa aday oluruz, şu aday olursa olmayız gibi bir derdim de yok. Eğer ben aday olacaksam girerim, kazanırım, kaybederim, onu halk bilir” diye konuştu. Eskişehir’de CHP’nin ittifaka ihtiyacı olmadığını vurgulayan Başkan Ataç, “Tabii bu 3’lüyle mi gidilecek, farklı bir şey mi olacak bunu bilemiyoruz şu anda. Önümüzde bir kurultay var, o kurultaydan sonra taşlar yerine oturmaya başlar” dedi.

TÜZÜK DEĞİŞİRSE CHP KAZANIR

CHP’de 5 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan kurultay ile ilgili konuşan Ataç, “Tüzük değişikliğini çok önemsiyorum. Mesela şu anda yapılan delege seçimlerini çok demokratik bulmuyorum. Eskişehir’i 400 kişi temsil ediyor. Koca İstanbul’u 600 kişi temsil ediyor. Bu komedi. Tabanın genişlemesinden kimse çekinmesin. Daha demokratik bir tüzüğün olması önemli. Onu yaparsak Cumhuriyet Halk Partisi kazanır, herkes kazanır. Özgür Özel de kazanabilir, Kemal Bey de kazanabilir. Hangisi kazanırsa genel başkanımız olacak” dedi.  

"TARAFSIZ İL BAŞKANI İSTİYORUM"

Başkan Ataç, Eskişehir’de gerçekleştirilen kongre sonrasında İl Başkanlığına seçilen Talat Yalaz’ın başarılı olacağına inandığını belirtti. Bugüne kadar yapılan seçimlerde antidemokratik tavırlar olduğunu belirten Ataç, “Eskişehir’e hiçbir yararları olmadı. Onlar tamamen kişiye bağımlı il başkanları olarak geldiler, Eskişehir’in değil Odunpazarı’nın il başkanı oldular. Genç bir arkadaşımızın seçilmesi, delegasyon onu çok kolay kabul etti. Odunpazarı’nın bizden artı 50 delegesi vardı, seçimde artı 63 delege ile Talat Yalaz kazandı. Bu pay yapılacak bir çalışma değil. Talat’ın seçilmesiyle mesaj verildi. Artık genç siyaseti istiyoruz mesajı verildi. Talat’ı ben hep takip ediyordum. Çok iyi partilimiz oldu. Benim düşüncem önce ilçe başkanlığına gelmesi, sonra ile gitmesiydi ama şans ona bir basamak atlatıp il başkanı yaptı. Çok başarılı olacağına inanıyorum. Ben sadece bir bağımsız, tarafsız bir il başkanı istiyorum” şeklinde konuştu.  

"BÜYÜKŞEHİR’İ HAK EDENLERDEN BİRİYİM"

Aday olup olmayacağı ile ilgili soruya net bir şekilde “Adayım” diye cevap veren Ataç, Büyükşehir Adaylığı ile ilgili olarak da “Yılmaz Hoca’nın aday olduğu bir ortamda ben Büyükşehir’i kesinlikle düşünmem ama aday değilse herhalde Eskişehir’de hak edenlerden bir tanesiyim. Bu ciddi deneyimimi Büyükşehir’de kullanmak isterim koşullar el verirse. Ama eğer değilse ben yine Tepebaşı Belediye Başkanlığına belki bir dönem daha devam ederim” ifadelerini kullandı.

"HER ZAMAN ALNIMIZ AK GEZDİK"

Eskişehirlilerin 25 yıldır kendilerine büyük destek verdiğini söyleyen Başkan Ataç, “Eskişehirliler yapılan yenilikleri, farklı çalışmaları çok çabuk kabul ettiler. Biz de elimizden geldiği kadar iyi şeyler yapmaya gayret ettik. Yani o oyu verenlerin başını eğdirmedik. Her zaman alnımız açık gezdik. Bu dönemde yine Eskişehir seçmeni Cumhuriyet Halk Partisi’nin görevlerine devam ettirecek. Daha yapılacak şeylerimiz var. Son seçimde 2 buçuk ay basmadık yer bırakmadım. Tepebaşı’nda onun karşılığını aldım. Seçim sonuçlarına baktığınızda Tepebaşı ile Odunpazarı kafa kafaya geldi. Bu 30 bini seçmeni eksik bölgenin bu başarıyı elde etmesi işin ne olduğunu anlatıyor. Biz yine yolumuza devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

M. ANIL AKSOY