Covid-19 tedbirleri kapsamında ara verilen, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yükümlülerin kamu yararına ücretsiz çalışmaları uygulaması 31 Temmuz’da yükümlülerin izin sürelerinin sona ermesi ile yeniden başlatıldı. 

MİLLETİN MECLİSİ MİLLETİN OLACAK MİLLETİN MECLİSİ MİLLETİN OLACAK

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün kamu kurumlarıyla yapmış olduğu işbirliği protokolü kapsamında; yükümlüler ücretsiz olarak kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren bir kuruluşta, yürütülmekte olan hizmete yardımcı işlerde çalışabiliyorlar. Kamu yararına ücretsiz çalışma yükümlülüğü; toplumsal katılım ile yükümlünün iyileştirilmesini, belirli saatler içinde çalışma kavramının yerleştirilmesini ve kamu düzeninin korunmasını sağlıyor. Kamuya yararlı bir işte ücretsiz çalıştırma yükümlülüğü ile yükümlünün kurallara uyma becerisini geliştirmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi, zamanı planlaması, bir meslek edinerek kendi işini kurması veya bir iş edinmesi hedefleniyor. 


“ÖNEMLİ BİR İŞ GÜCÜ OLUŞTURUYORLAR”
Uygulamanın yeniden başlatılması ile ilgili değerlendirmede bulunan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, yükümlülerinin kamuya yararlı işlerde çalıştırılmasının tekrar suç işleme oranlarını azalttığını belirterek, “Yükümlülerimiz kamuya yararlı işlerde çalışarak çeşitli beceri ve kazanımlar ediniyorlar. Cezalarını kamuya yararlı işler yaparak geçiren yükümlüler aynı zamanda önemli bir iş gücü oluşturmaktalar” dedi.