Eskişehir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dördüncü celsesinde tutuklu sanık Mertcan A. huzura alındı. Tutuksuz sanık Koray B. ise duruşma salonunda hazır bulundu. Diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı.  

“YERDE GÖRDÜĞÜMDE KENDİNDE DEĞİLDİ”

Duruşmada ifadesi alınan tanık A.D. eğlence mekanının eski çalışanı olduğunu ve maktulün kardeşi Batuhan Yener’i tanıdığını belirterek, “Dışarı çıktığımda Doğukan yerde yatıyordu. Batuhan da yanındaydı. Sesleri duyunca dışarı çıktım. Dışarıda kavga oluyordu. Batuhan birileriyle münakaşa ediyordu. Doğukan’ın darbe aldığını bile görmedim. Huzurdaki sanık Mercan A. o gün oradaydı fakat ne yaptığını görmedim. Sadece sanığın Batuhan ile tartıştıklarını gördüm. Çok kalabalıktı, birbirlerine söylediler hatırlamıyorum. Ben Doğukan’ı yerde yatarken gördüğümde kendinde değildi. Olaydan sonra Batuhan’ı aradığımda olaydan dolayı çok sinirliydi. Hastanede olduklarını öğrendim” ifadelerini kullandı.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ PARÇALAR HALİNDE KURTARILMIŞTI

Mahkeme heyeti başkanı olayda, parçalar halinde elde edilen eğlence mekanının güvenlik kamerası kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporunu okudu. Raporda, kamera kaydının yapıldığı cihazdaki görüntülerin silinmesinin ancak dış müdahaleyle mümkün olduğuna yer verildi. Öte yandan, soruşturma kapsamında eğlence mekanına ait güvenlik kamerası görüntülerinin kaydı olaydan sonra bulunamamış, kayıtların saklandığı cihaza bilişim uzmanı tarafından işlem yapılmasıyla parçalar halinde görüntülere ulaşılmıştı.

“BU ACI ÇOK TARİFSİZ”

Suzan Yener, “Suçlu kimse ceza almasını istiyorum. Benim oğlum eğlenmeye gittiğinde öldürdüler. Kimseye zararı yoktu. Benim yavrumun ahı yerde kalmayacak. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Gerekirse ömrüm burada mahkemelerde geçsin. Bu acı çok tarifsiz. Bana eğer verebiliyorlarsa oğlumu geri versinler. Geri veremedikleri sürece ben bunu yapanların yakasını bırakmayacağım. Oğlum çürüdü. Oğlumu öldürdüler. Bu kadar rahat konuşmasınlar” ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanık Mertcan A. ise önceki savunmalarına ek olarak yazılı beyanını mahkeme dosyasına sundu. 

Mahkeme heyeti sanıkların mevcut tutukluluk hallerinin devamına karar vererek dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 8 Kasım’a erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yenibağlar Mahallesi’nde kardeşi ve arkadaşlarıyla gittiği eğlence mekanında 4 Haziran saat 05.30 sıralarında çıkan ve dışarı taşan kavgada Doğukan Yener (23) darp edilerek ağır yaralandı. Yener, tedavi gördüğü Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde 7 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 şüpheliden Mertcan A. sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Diğer şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, olayla ilgili 29 kişinin ifadesine başvuruldu. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Mertcan A. ile 9 sanığın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. 4 sanık hakkında ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Korkutan Gemlik depremi Bilecik’te hissedildi Korkutan Gemlik depremi Bilecik’te hissedildi

Abdullah Güçlü