Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk celsesinde Kütahya T Tipi Cezaevi’nde tutuklu sanık Hasan Fakıoğlu, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Cinayete iştirak ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan Muhammed Ali F. duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya maktul Ayşenur Çolakoğlu’nun yakınları katıldı.

KAZAYLA OLDU, ÖLDÜRMEK İSTEMEDİM”

Sanık Hasan Fakıoğlu duruşmadaki savunmasında, “İlişkimiz çok güzel gidiyordu. Ciddi boyuta ulaştı. Ailelerimiz de tanıştı fakat Ayşenur’un ablası sürekli müdahale etmeye başladı. İlişkimize karşı çıkıyordu. Bu nedenle anlaşamamaya başladık. Ablasının Ayşenur üstünde etkisi fazlaydı. Ablasının yaşam tarzını beğenmiyordum, bazen uygunsuz giyiniyordu. Rahatsız oluyordum. Ayşenur ile anlaşmazlığımız derinleşince ayrıldık. Ayrıldıktan 1 gün sonra başka kız arkadaşım oldu. Ayşenur’un da başka erkek arkadaşı oldu. Buna rağmen beni huzursuz etmeye devam ediyordu. Maktulle ayrıyken beni arayıp hamile olma ihtimalinin olduğunu söyledi. Hatta gebelik testi yapıp hamile olduğunu gösterdi. Ben de çocuğuma sahip çıkarım dedim. Sonrasında maktul ile barıştık. Maktulün hal ve hareketlerinden, erkeklerle yapmış olduğu görüşmelerden rahatsız oldum ama hamile olduğu için sineye çektim. Babasıyla konuşup Ayşenur ile evleneceğimizi söyleyecektim. Gideceğim gün Ayşenur beni 5-6 kez aradı. O gün bebekle ilgili tahlil yaptırmaya gidecektik. Banimle eve gitmek ve konuşmak istediğini söyledi. Arkadaşlarımla yaşamış olduğum eve gittik. Burada Ayşenur ile barışmadan önceki kız arkadaşımın araması nedeniyle tartıştık. Tartışma hararetlenince bana hamile olmadığını söyledi. Yatağın altındaki silahıma doğru uzandı. İntihar etmeye çalışıyordu. Engellemeye çalıştım ve kargaşada silah patladı. Kazayla oldu, öldürmek istemedim” dedi. 

Sosyal medyada görüntü paylaşanlar hakkında soruşturma Sosyal medyada görüntü paylaşanlar hakkında soruşturma

“SİLAH SESİYLE UYANDIM”

Cinayete iştirak ettiği iddiasıyla yargılanan Muhammet Ali F. savunmasında, “Geçici olarak Hasan’ın evinde kalıyordum. Olay günü Hasan beni arayıp evden çıkmamı istedi. Evin anahtarı bendeydi. Ayşenur ile geldiler, anahtarı verdim. Hasan, gece çalıştığım için yorgun olduğumu biliyordu. Beni de eve çağırdı. Evde ben ayrı odaya geçtim ve uyuyakalmışım. Birden silah sesiyle uyandım. Maktul yatağın üzerindeydi. Hasan’ın elinde silah vardı. O da şoktaydı. Ayşenur’un baktım ama nabız alamadım. Sonra Hasan’a 112’yi arattım” ifadelerini kullandı.

“AŞK FALAN DEĞİL, KADIN CİNAYETİ”

Maktul Ayşenur’un babası Mesut Çolakoğlu duruşmadaki ifadesinde, “Sanıklar yalan söylüyor. Kabul etmiyorum. Kızımla bizim hayallerimiz vardı. Kızım güzellik uzmanı olacaktı. Ona iş yeri açacaktık. Kızıma 4 kurşun sıkmış. Bu aşk falan değil, kadın cinayetidir” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti sanıkların mevcut tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 14 Kasım’a erteledi.

“KIZIMIN HAYALLERİ VARDI”

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan baba Mesut Çolakoğlu, “Kızımın hayalleri vardı. Hayallerini ellerinden aldılar. Kuzumu tasarlayarak, kasten, canavarca hisle katlettiler. Kızım bunları haketmemişti. Kızım 8 ay 20 gündür toprak altında yatıyor ama kendileri hala nefes alıyor. Savcılarımıza, hakimlerimize güveniyorum. En ağır cezayı alacağına inanıyorum. Adalet tecelli edecektir. Her şey ortaya çıkacak. Adalet tecelli edecek buna inanıyorum. İfadeler yalan, yalan açıklamalar. Hiçbiri doğru değil. Zaten her şey ortada, indirim almak için bunları söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

İDDİANAMEDEN

 İddianamede, katil zanlısı Hasan Fakıoğlu hakkında “kadına karşı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. Ayrıca Muhammet Ali F. hakkında ise suça iştirak ettiği gerekçesiyle 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

 Ayşenur Çolakoğlu (22), iddiaya göre ayrılmak istediği erkek arkadaşı Hasan Fakıoğlu (23) tarafından geçen aralık ayında Şirintepe Mahallesi Yeşilkayalar Sokak’taki bir apartmanın üçüncü katında başından ve göğsünden vurularak öldürülmüştü. Olayın şüphelisi Hasan Fakıoğlu ile olayla ilgili olduğu düşünülen Muhammet Ali F. gözaltına alınmış, katil zanlısı Hasan Fakıoğlu, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı. Cinayete yardım ettiği ileri sürülen Muhammet Ali F. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.