Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencileri okullarının depreme dayanıksız olduğu için başka okullara yönlendirilmesinin yankıları sürüyor. Veliler son olarak İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’la görüşmek için müdürlük önünde bir araya geldi. Topladıkları dilekçelerini İl Milli Eğitim Müdürü Aydın’a teslim eden veliler görüşmenin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  Veliler adına açıklama yapan Gamze Yapar, “İl Milli Eğitim Müdürümüzle görüşmemiz itibariyle en uygun okulun ‘Ekrem Cirit’ olduğu ifade edildi. Ekrem Cirit lokasyonu itibariyle bizim okulumuza oldukça uzak. 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimizin eğitimlerini sekteye uğratacak bir konu da ulaşım” diyerek öğrencilerin geçici olarak gidecekleri okulun merkezi bir lokasyonda olmasını istediklerini söyledi.

TAŞIMA SORUNU GÜNDEMDE

Öğrencilerin okula ulaşımı ve zaman tasarrufu konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacaklarını belirten Yapar, “600’ü geçen bir nüfusumuz var. Yarı yarıya servis kullanan ve otobüs kullanan öğrencilerimiz olacak ve okul çıkışında otobüs duraklarında ciddi bir yığılma olacak. Bu da ciddi bir taşıma sorunu teşkil etmekte. Derslere ve kurslara yetişme konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacaklar. Her gün 45 dakikalık bir zaman heba olacak” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİ NASIL KARŞILAYACAK?

Bir başka öğrenci velisi ise çocuklarının güvenliği konusunda endişeli olduğunu belirterek, “Servis ücretlerimiz 2 bin 500 lira ve biz öğrencilerimize ek ders de vermek zorundayız. Bizim çocuklarımız için en önemli şey zaman. Tüm harcamalarımız ayrı ayrı külfet. Servislerle konuştuğumuz zaman okuldan dönüşte merkezi yerde bırakma konusunda ‘2’nci bir servis ücreti vermek zorundasınız’ diyor. Ayrıca belediye duraklarında çocuklarımız Aşağısöğütönü’nden gelirken, benim çocuğum kız çocuğu, kim koruma garantisi veriyor? Bir ay sonraya attılar taşınmamızı madem bu zamanda çocuklarımızın servis ücretini Milli Eğitim Müdürlüğü karşılayacak mı? Benim çocuğumun başına durakta bir şey gelse, bunun vebali kimin üzerine? Bizim çocuklarımızı devlet korumak zorunda. Hem servis ücreti, hem otobüs ücreti, hem de ek ders ücretleri varken asgari ücretli birisi bunları nasıl karşılayacak?” ifadelerini kullandı.

KOCA YAZ NEDEN BEKLEDİNİZ?

Öğrencilere müjdeyi verdi: İşte vergisiz telefon satışının şartları... Öğrencilere müjdeyi verdi: İşte vergisiz telefon satışının şartları...

EAL’nin bahçesinde yer alan derslikleri kendi çocuklarının kullanımına izin verilmemesinin anlamı olmadığını belirten veliler, “Bizim EAL bahçesine 2021 yılında ihale eden 24 derslikli lisemiz vardı. Liseyi ortaokul yaptı Milli Eğitim. Birçok imkanı olan bir okul varken bahçemizde ortaokul olarak kullanmak devletimize bir külfet değil midir? Neden biz o dersliklerden faydalanamıyoruz? İlk söylenilen şuydu, binamız eski olduğu için yeni bina yapılıyor. Sonra İmam Hatip Lisesi oldu ama lise yerine şu anda ortaokul var. Neden bu zamanda söylenildi? Koca yaz neden beklenildi? Sesimizi duyun, mağduriyetimizi 2 hafta içerisinde giderin” dediler. Açıklama velilerin toplu alkışlı protestosu eşliğinde sona erdi.

M. ANIL AKSOY