Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen olan Pişmiş Toprak Sempozyumu Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı'nda gerçekleştirildi. Tamamı Türkiye’den toplamda 21 sanatçının bir araya gelerek Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel olarak hazırlayacakları 5 metreye 4 metre büyüklüğündeki eser ise kente armağan edilecek olup İsmet İnönü-1 Bulvarı'nda yer alacak.Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve Eskişehir CHP Milletvekili İbrahim Arslan' ında katıldığı sempozyum, Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji parkında bulunan ve sanatçıların atölye olarak kullanacakları Kültür Merkezi binasının açılışı ile başlayarak yine Vecihi Hürkuş Parkı'na kurulan sahnede sempozyum konuşmaları ve ardından Anadolu Rock Göksel Doğançay konseri ile devam etti.

4-17 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA DEVAM EDECEK

Tepebaşı belediyesi öncülüğünde düzenlenen sempozyum, etkinlik sponsorları, Anadolu Üniversitesi ve birçok kuruluşun da desteğiyle sürdürülecek olup, 4-17 eylül tarihleri arasında devam ederek konserler, yarışmalar, sergiler ve çeşitli etkinliklerle Eskişehir halkıyla buluşacak.

Aysun Çölbayır, Birol Akalın, Candan Güngör, Deniz Onur Erman, Dilek Alkan Özdemir, Ece Kanışkan, Emet Egemen Aslan, Enver Güner, Gonca İlbeyi Demir, Hasan Başkırkan, Hasan Şahbaz, İlhan Marasalı, Leman Kalay, Mustafa Birol Batu, Nagehan Elibol, Pınar Baklan, Serap Erdoğan, Soner Pılge, Tevfik Türen, Tuba Batu, Yasemin Yarol ise eserlerini üretmek üzere Eskişehir’e gelen sanatçılar olarak yer alıyor.

SANATÇILARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Sempozyumda açılış konuşmasını gerçekleştiren Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, bu yıl 16'ncısı düzenlenen Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun sadece Türk sanatçılarla hazırlandığını dile getirerek, "24 yıldır mücadele vererek bugünlere kadar geldik, sanatçılarımızla gurur duyuyoruz. 100'üncü yıl, Türk Ulusu için çok önemli bir tarih. Bunu taçlandırmak adına böyle bir karar aldık. Sadece Türk sanatçılarla yapalım, çünkü ancak  Türk sanatçıları hisseder dedik. 24 sanatçı'nın 2 haftada hazırlayacağı bu önemli eser 100'üncü yıl adına bir anıt olacak ve Türkiye, Eskişehir'de bunu dalgalandıracak" dedi.

BU TOPRAKLARIN ÇOCUKLARINA YAKIŞAN BİR PROJE
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de, insanı insan yapan iki temel olgunun sevgi ve sanat olduğunu belirterek, "16'ncısı düzenlenen Pişmiş Toprak Sempozyumu Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın fikridir, bu toprakların çocuklarına yakışan bir projedir. Anadolu Üniversitesi' nden ilk kurmuş olduğumuz bölümlerinden, Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yetiştirmiş olduğu sanatçı dostlarımız, 16 kez düzenlenen Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun en büyük katılımcılarıdır, onlara da teşekkürlerimi ifade ediyorum. İnsanoğlunun kendi için en büyük hediyesi sevgi ve sanattır. Bunlar insanı insan yapan iki önemli olgudur. Sevgili Ahmet Ataç'ın sanatçı arkadaşlarımızla birlikte Pişmiş Toprak'tan ortak bir eser meydana getirmesi, sanatın ve sanayinin doğduğu topraktan ekmek yiyenlerin çoğaldığı bir şehire yakışır şekilde ortak bir eser olarak imza taşıyacak. Sanatçılar için de sanat hayatlarında ki en büyük eserlerden biri olacağını düşünüyorum. Sanatçı arkadaşlarıma saygı ve sevgiyle teşekkürlerimi arz etmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim" diye konuştu.

EYT ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALKMALI EYT ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALKMALI

BURCU BİLGİÇ