Eskişehir’de 6 yaşındaki Nur Elif T’nin bakımsızlık ve eziyet ederek ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan babaannesi, halası ve amcasının yargılanmasına başlandı. Adli Görüşme Odası’nda ifadesi alınan Nur Elif’in 10 ve 13 yaşlarındaki kardeşleri, “Sopa ve terlikle dövüyorlardı. Kahvaltı yaptırmıyorlar, akşamları kendi yemeklerinden yedirmeyip sadece ekmek veriyorlardı” dediler. 

Eskişehir 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk celsesine, tutuklu sanıklar; maktul çocuk Nur Elif T’nin babaannesi Cihangül K, amcası Sezer T. ile halası Deniz T. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Sanıklar SEGBİS bağlantısıyla savunma yapmayı reddederek gelecek celse mahkemede savunma yapmayı talep ettiler.

“GÖRÜŞE GETİRDİKLERİNDE DURUMLARI ÇOK KÖTÜYDÜ”

Maktul çocuk Nur Elif T’nin annesi Sibel T. duruşmadaki ifadesinde, “25 Mart 2016’da cezaevine girmiştim. 10 yıl 6 ay hapis cezası aldım. Kızım Nur Elif o zaman 1 aylıktı. 6 yaşına gelinceye kadar benimle cezaevinde kaldı. 6 yaşından sonra ayrılması gerekti. Kendi aileme ulaşamadığım için Nur’u halasına teslim ettim. Amcası, halası ve babaanneleriyle aynı evde yaşıyorlardı. Halası Deniz, çocukları bir kere bayram görüşüne getirmişti. Durumları çok kötüydü. Sağlıklı görünmüyorlardı. Çocukların yaraları ve saç dökülmeleri vardı. Durumlarını sorduğumda Nur Elif, kendisini dövdüklerini söyledi. Babam ulaştım ve 3 çocuğumu da almasını istedim fakat babam bıçak çekmişler. Sosyal hizmetlere dilekçe yazmıştım fakat çocuklara ulaşamamışlar. Nur Elif sanıklara teslim edildikten 6-7 ay sonra vefat etti” diye konuştu. 

“ÇOK CANIM YANIYOR”

Farklı suçtan tutuklu olan maktul Nur Elif’in babası Gökhan T. ise duruşmaya SEGBİS ile bağlanarak, “Çok canım yanıyor. Ben aileme bu kadar güvenmişken bana bu acıyı neden yaşattılar. Benim kızımın sebebi kimse şikayetçiyim. Artık böyle bir ailem yoktur” ifadelerini kullandı.    

“KENDİ YEMEKLERİNDEN YEDİRMİYORLARDI”

Maktul Nur Elif T’nin kardeşleri M.T. ve Y.T’nin ifadeleri Adli Görüşme Odası’nda (AGO) psikolog eşliğinde alındı. Babaanne, hala ve amcasıyla kaldıkları süreçte yaşadıklarını anlatan kardeşler, “Nur Elif ile Y.T. aynı odada M.T. ile farklı odada kalıyorduk. M.T’nin odasının kapısında zil vardı. Ötünce çıkmaya çalıştığını anlayıp dövüyorlardı. 3’ü de sopa, terlik ve elle vuruyorlardı. Dolaptan yiyecek alacağımız zaman dövüyorlardı. Kahvaltı yaptırmıyorlardı. Okula göndermiyorlardı. Akşam yemeğinde sadece ekmek veriyorlardı. Kendi yemeklerinden bize yedirmiyorlardı” dediler.

Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 20 Ekim’e erteledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede şüpheliler hakkında; “çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, korumaya alınan 2 kardeş için “çocuğa karşı eziyet” suçundan 16’şar yıla kadar hapis cezası istenmişti. İddianamede yer alan adli tıp raporuna göre Nur Elif T’nin farklı tarihlerde fiziksel istismara maruz bırakıldığı ve ölümünün uzun süreli beslenme yetersizliğine bağlı gerçekleştiği kaydedilmişti. Ayrıca iddianamede, maktul ve mağdurların insani şartlarda ve insani koşullarda yaşamadıkları, soğuk bir ortamda, eşyasız çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine uygun olmayan koşullarda yaşadıkları, odadan ayrılmalarına engel olacak şekilde kapıya çan bağlamak suretiyle kapının açılmasından şüphelilerin haberdar oldukları mağdur çocukların ve maktulün günlerce herhangi bir besin maddesi yemeden çatı arasında kaldıkları yer aldı. Öte yandan iddianamede, maktulün günlerce hatta haftalarca aç bırakılarak şüpheliler tarafından ölüme terk edildiği, mağdurların ise yine açlığa ve susuzluğa terk edildikleri buna rağmen şüphelilerin bu duruma aldırış etmeden yaşantılarına devam ettikleri, kendileri uygun ortamda ve yeterli beslenme imkanı bulmuş iken maktul ve mağdurları bu imkanlardan bilerek mahrum ettikleri belirtilmişti.

İzmir'de 3,7 büyüklüğünde deprem İzmir'de 3,7 büyüklüğünde deprem

OLAYIN GEÇMİŞİ

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde anne ve babaları cezaevinde olduğu için babaannesi, amcası ve halasıyla yaşayan 6, 10 ve 13 yaşlarındaki 3 kardeşten Nur Elif T. (6), 14 Aralık 2022 tarihinde hayatını kaybetti. Olayla ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında ölen Nur Elif ile kardeşleri Y.T. ve M.T’nin akrabaları tarafından kötü muamele gördükleri, bakımsız bırakıldıkları, soğuk havada çatı arasında yatırıldıkları ve yeterince beslenmedikleri belirlendi. Soruşturma kapsamında çocukların halası Deniz T. ile amcası Sezer T. polis ekiplerince gözaltına alındı. Hala Deniz T. çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince “çocuğa karşı eziyet” suçundan, amca Sezer T. ise “silahla tehdit” suçundan tutuklandı. 6 yaşındaki Nur Elif’in hayatını kaybettiği gece firar eden babaannesi Cihangül K. (51) ise 2 gün sonra yakalanarak gözaltına alındı. Babaanne Cihangül K. çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince “işkence ve eziyet yapmak suretiyle çocuğa ve alt soya karşı kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Diğer kardeşler Y.T. (10) ve M.T. (13) Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme birimince koruma altına alındı.

ABDULLAH GÜÇLÜ