Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk celsesinde tutuklu sanık Özgür K. huzura alındı. Duruşmaya maktul Ozan K. ve sanığın kardeşi Koray K. müşteki olarak katıldı. Müşteki Koray K. duruşmada maktul ile sanığın kardeşleri olduğu için şikayetçi olmadığını belirtti.

“KENDİMİ KORUMAK İSTEDİM”

Liseli gençler dev dalgalara kapıldı: Acı haber geldi! Liseli gençler dev dalgalara kapıldı: Acı haber geldi!

Savunmasında kardeşinin üzerine geldiğini ve kendisini korumak istediğini öne süren sanık Özgür K, “Kardeşim olan maktul, ben ve babam aynı evde yaşıyorduk. Kardeşimle aramızda ciddi bir geçimsizlik yoktu. Ben geçmişte bir bar açmıştım fakat parayı kaptırdığım için işi yürütemedim. Bu yüzden ekonomik olarak çok sıkıntıya düştüm. Maktul sürekli bunu önüme getirerek bana huzursuzluk veriyordu. Üzerime çok geliyordu ancak ben mümkün olduğunca maktulü idare etmeye çalışıyordum. Bundan yaklaşık 5-6 yıl önce kardeşim beni sırtımdan bıçaklamıştı, uyuşturucu bağımlısıydı. Bir süre Antalya’da yaşadım. Daha sonra Eskişehir’e geldiğimde kardeşime abilik yapmak istedim. Aynı evde yaşamamıza rağmen çok konuşmazdık. Olay günü de maktul alkollüydü, ben de bir bardak alkol aldım. Sonra alkol şişesini buzdolabına koyduğumda maktul mutfaktaydı. Bana küfretti, ben oralı olmadım. Salona geçtim. Maktulün bana küfretmesine ilişkin sesleri duyunca babam salona geldi. Maktul de salona gelmişti, bana küfretmeye devam ediyordu. Hatta ‘seni öldüreceğim’ diyerek tehdit de ediyordu. Aramızda bundan kaynaklı bir tartışma yaşandı. Maktul elinde 1 litrelik cam şişeyle üzerime koşarak geldi. Ben kendimi korumaya çalıştım. Aramızda itişme yaşandı. Salondaki masanın üzerinde babamın meyve kesmek için kullandığı bıçak kendimi korumak amacıyla elime alıp rastgele savurdum. Bıçak darbeleri maktule değdi mi hatırlamıyorum. Ben geriye kaçtıkça o üzerime geliyordu. En son üzerime gelince elimde bıçak varken beraber yere yuvarlandık. Bu sırada bıçak maktule battı. Yoksa maktulü özellikle bıçaklamış değilim. Öldürmek ve yaralamak gibi bir kastım yoktu” dedi.

24 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddia makamı esas hakkındaki mütalaasında, sanık Özgür K’nin “kardeşi kasten öldürmek” suçundan haksız tahrik indirimi uygulanarak 18 yıldan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık avukatına mütalaaya karşı savunma hazırlaması için süre verilmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Olay, geçen yıl 29 Eylül gecesi Akarbaşı Mahallesi Şehit Güngören Bostan Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre aralarında sürekli tartışma yaşanan Özgür K. (46) ile kardeşi Ozan K. (41) arasında kavga çıktı. Kavgada Özgür K. bıçakla kardeşini yaraladı. Ozan K’nin olay yerine sevk edilen sağlık ekiplerince hayatını kaybettiği belirlendi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında zanlı Özgür K. Cinayet Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alındı.

SEVDİĞİM İÇİN ÖLDÜRDÜM” DEMİŞTİ

Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne sevk edilen zanlı Özgür K. hastane kapısında kendisini görüntüleyen gazetecilerin, “Kardeşini neden öldürdün” sorusuna, “Sevdiğim için” yanıtını vermişti. Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen şüpheli çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince “kardeşi kasten öldürmek” suçundan tutuklanmıştı.

Abdullah Güçlü