Eskişehir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dördüncü celsesinde tutuksuz sanık Ahmet Ç. huzura alındı. Duruşmaya maktulün yakınları ile taraf avukatları katıldı.  

Spor aletindeki demir korkuluklara sıkıştı, yardımına... Spor aletindeki demir korkuluklara sıkıştı, yardımına...

“ADALET İSTİYORUM”

Önceki duruşmalarda suçlamaları reddeden sanık Ahmet Ç. karardan önce sözlerinde, “O çocuk benim işçimdi. Ben bu olayda mağdurum. Onu ben öldürmedim. Adalet istiyorum” dedi. 

CEZAYLA BİRLİKTE TUTUKLANDI 

Mahkeme heyeti, sanık Ahmet Ç. hakkında Mehmet Topaloğlu’nu “kasten öldürmek” suçundan iyi hal indirimiyle 25 yıl, “ruhsatsız silah taşıma” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına karar verdi. Tutuksuz yargılanan sanığın hükmen tutuklanmasına karar verildi. 

KATİLİ GÖRDÜĞÜNÜ ÖNE SÜRMÜŞTÜ

Sanık Ahmet Ç. ilk duruşmadaki savunmasında MehmetTopaloğlu’nu öldürdüğüne dair suçlamayı reddederek maktulün kar maskeli bir şahıs tarafından öldürüldüğünü ve kendisinin de şahsı kovaladığını ileri sürmüştü. Maktulün çoban olduğunu ve kendisine ait koyunlara baktığını ifade eden sanık Ahmet Ç, “Ben kimseyi öldürmediğimi en başında söylemek istiyorum. Olay yerine yakın olan bir bahçenin oradan bir şahsın ateş ederek atladığını gördüm. Ben olayın hemen öncesinde, olay yerinden yaklaşık 50-60 metre mesafeden Mehmet’in geldiğini görebiliyordum. Silah sesi duydum ve ardından şahsın bahçeden atladığını gördüm. Mehmet'in sol tarafından ateş ederek arkasına dolandı ve dere yatağına doğru gitti. Katil siyah kar maskeli, siyah penyeli ve altında gri nokta bir eşofmanı vardı. Bu şahsın boyu yaklaşık 1.70-1.80 metreydi. Şahıs çalılık bir araziye girdi. Ben ise ayağımda terlikle bu yere girmem mümkün olmadığından önünü kesmek için dolandım. Dere yatağına baktım ancak şahsı göremedim” demişti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sivrihisar ilçesine bağlı İstiklalbağı Mahallesi'nde çobanlık yapan MehmetTopaloğlu (22), 2022’nin Temmuz ayında yolda yürürken silahlı saldırıya uğradı. Vücuduna 5 kurşun isabet eden Topaloğlu, sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.Yapılan incelemelerde kimliği tespit edilemeyen katil zanlısının yaya olarak olay yerinden kaçtığı belirlendi.Olayla ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, maktul MehmetTopaloğlu’nun hayvanlarına baktığı Ahmet Ç. (44), cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınmış, çıkarıldığısulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Abdullah Güçlü