Büyükşehir Belediyesi ekim ayı ilk meclis toplantısı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleşti. 22 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda 2, 3, 4, 6, 14 ve 15’inci maddeler oy birliğiyle kabul edilirken, diğer maddeler oy çokluğuyla ilgili komisyonlara havale edildi. CHP’li Meclis Üyesi Figen Kahya’nın CHP İl Başkanlığı’na aday olması nedeniyle boş kalan divan katipliği görevine 24 oy ile CHP Meclis Üyesi Saffet Çelen seçildi.

GİDERLER HER GÜN DEĞİŞİYOR

Gündem dışı söz alan AK Partili bir meclis üyesi, ilçelerde öğrencilerin okula gidip gelirken kullandıkları otobüslerin saatlerinde vatandaşlar tarafından düzenlenme yapılması talebi olduğunu belirterek konuyla ilgili çözüm istedi. Tramvay ulaşmayan mahallelere en kısa zamanda ulaştırmak istediklerini kaydeden Başkan Büyükerşen, öğretmen ve öğrencilere ayrıcalık tanınabilmesi için 65 yaş üstü bireylerin ücretsiz ulaşım maliyetleriyle ilgili düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Büyükerşen, “Soruları yanıtlayan Başkan Büyükerşen, 65 yaş üstü olan bütün yaşlıların elbette ucuza gitmeleri veya bedava gitmelerini sağlamak mümkün ancak bunun maliyetleri karşılaması lazım. Elektriğe durmadan zammın yapıldığı bir ülkede, hem de büyük oranlarda yapılan bir ülkede tramvay ücretlerini artırmak durumunda kalıyoruz. Artırma kararını verinceye kadar tekrar zam geliyor. Bu büyük problem. Bir sürü otobüs aldık, otobüslerin de akaryakıt giderleri her Allah’ın günü değişiyor. Türkiye nasıl çıkacak bu işin içinden, büyüklerimizin bileceği iş. Onların alacağı kararları beklemekten başka çaremiz yok” şeklinde konuştu.

KREDİ BULABİLİRSEK ALACAĞIZ

Ruhsatsız kiraya dev ceza: Şartlar değişti! Ruhsatsız kiraya dev ceza: Şartlar değişti!

IBIS Otel’in vinç getirilerek tabelalarının söküldüğünü dile getiren meclis üyesi, otelin satılmasını istemediklerini vurgulayarak, “Sözleşmeniz mi bitti yoksa tahliye mi ediliyor?” diye sordu. IBIS Otel ile ilgili konuşan Büyükerşen, “O bina otel olarak yapılmış bir bina değil. Otel haline sokulması zorlanmış bir bina. Sahibi satın dedi. Durum önümüzdeki günlerde aydınlığa kavuşur. Zaten biz aslında satılmalar konusunda sadece sizlerden yetki aldık. Durup dururken kimse malını satmaz. Bakıyoruz satılabilecek yerler var mı diye. Bunun için sizden yetki aldık. Ama şu an satılmış bir gayrimenkul yok” ifadelerini kullandı. AK Partili bir meclis üyesinin ‘Yeni tramvay alınacak mı?’ sorusunu yanıtlayan Büyükerşen, “Eğer kredi Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa veya kredi bulabilirsek herhalde alacağız. Boşuna yapmadık” dedi.

Öte yandan bir sonraki meclis toplantısının 12 Ekim Perşembe günü yapılmasına karar verildi.

M. ANIL AKSOY