Atletizmle 10 yaşında tanışan ve 57 yıldır bu sporu yapan Ayşe Babür, İstanbul'da 18-19 Mart'taki Balkan Masterler Salon Şampiyonası'nda üç adım atlamada 6,57 metre ve yüksek atlamada 1,05 metre ile rekor kırıp, altın madalyanın sahibi oldu. Babür, Muğla'da 14-16 Haziran'da düzenlenen Tazelenme Olimpiyatları, İzmir'de 19-20 Ağustos'taki Türkiye Masterler Şampiyonası ve 1-3 Eylül'de yine İzmir'de düzenlenen Balkan Masterler Şampiyonası'nda başarılı bir performans ortaya koydu.

Düzenli bir şekilde çalışıyor

Deneyimli sporcu Ayşe Babür, balkan rekoru sahibi olduğu iki branşın yanı sıra; Tazelenme Olimpiyatları'nda 1 kilometre yürüyüş ve 4x50 bayrak, Türkiye Masterlar Şampiyonası ile Balkan Masterlar Şampiyonası'nda da karma bayrak yarışında altın madalya kazandı. Tecrübeli sporcu, 2024'te Bursa'da düzenlenecek Türkiye Masterler Salon Atletizm Şampiyonası ve Avrupa Masterler Atletizm Şampiyonası'nda rekorlarını geliştirmek için her gün düzenli bir şekilde antrenman yapıyor. Tazelenme Olimpiyatları'nda 1 kilometreyi 18 dakikada yürüdüğünü ifade eden Babür, "Gülleyi de 8 metreye ulaştırdım. Bu yıl takım olarak ilk kez katıldığımız Tazelenme Olimpiyatları'nda 17 madalya ile birinci olduk. İzmir'de 19-20 Ağustos'ta yapılan Türkiye Masterlar Şampiyonasında iyi dereceler yaptım. Üç adım atlama, yüksek atlama, çekiç atma ve karma bayrak koşusunda 4 birincilik aldım. Yüksek atlamada 1,05 metre, çekiç atmada 20,76 metre, üç adım atlamada 6,5 metre derecelerini yaptım. 4x50 bayrak yarışında da altın madalyaya ulaştık" ifadelerini kullandı.

Kırşehir-Eskişehirspor maçı hafta sonu oynanacak Kırşehir-Eskişehirspor maçı hafta sonu oynanacak

Hedeflerini anlattı

Babür, "Balkan Şampiyonası'ndaki karma bayrak yarışında da altın madalya kazandık. 3 altın madalya kazandım. Çekiç atmada gümüş aldım. 2021’de üç adım atlamada 6,57 metre ile Balkan rekorunu kırmıştım. Bu rekoru hala kıran olmadı. Yüksek atlamada da yine 1,05 metreyle rekor bana ait. Her zaman daha iyi dereceler yapmak istiyorum. Son iki şampiyonanın arka arkaya olması nedeniyle sağ dizimde ödem oluştu. Onun iyileşmesini bekliyorum. Bundan sonraki hedefim; iyi çalışıp, 2024’te Bursa'da düzenlenecek Masterler Salon Atletizm Şampiyonası'nda derece alıp, Avrupa Masterler Atletizm Şampiyonası'na katılmak” dedi. AA