Yatırım, belirli bir kaynağın ya da değerin gelir sağlamak amacıyla kalıcı bir biçimde kullanılmasıdır. En çok kullanılan yatırım araçları ise altın, hisse senedi, kripto para, vadeli mevduat ve döviz yatırımı olarak sıralanabilir. Ancak artan enflasyon vatandaşın yatırım alışkanlıklarını da etkiledi. Eskisi gibi yatırım yapamadığını dile getiren vatandaşlar, “Karnımızı zor doyuruyoruz” dedi.

ESKİ YILLARDA KALDI

OSMAN ÖZKAN: Bu devirde nasıl yapalım? Emekliyim 10 bin lira alıyorum bu paranın neresini yatırayım? O yatırımlar 80’li 90’lı yıllarda oluyordu, şimdi yatırım falan kalmadı hayatımızda.

ESKİSİ GİBİ KAZANCIMIZ YOK

MUSTAFA ÇATAL: Ben yatırım yapıyorum, genelde bankaya yatırım yapıyorum. Eskisi gibi kazancımız olmuyor, hayat pahalılığı karşısında kazanç sağlayamıyoruz. Eskisi gibi standart fiyatlar olmadığı için cebimize giren olmuyor.

VATANDAŞ PARASINI SABİT TUTMAYA ÇALIŞIYOR

AYKUT GÜRER: Ben yatırım yapıyorum ve genelde borsaya yatırım yapıyorum. Borsa mevduat faizi nedeniyle düşük ama ilerde daha da artacağını düşünüyorum. Evet ekonomimiz kötü durumda ama inanın eskiye oranla daha çok yatırım yapılıyor çünkü vatandaş var olan parasını enflasyon karşısında sabit tutmaya çalışıyor.

DAHA ÇOK YATIRIM YAPILIYOR

KEMAL DERYA: Bütün yatırım araçlarını kullanarak yatırım yapmaya çalışıyorum ama ağırlıklı olarak altına yatırım yapıyorum. Geçmişe göre daha çok yatırım yapıldığını düşünüyorum ama genelde yastık altı olarak düşünülüyor.

Yaklaşık 40 dönümlük köpek besleme alanı küle döndü Yaklaşık 40 dönümlük köpek besleme alanı küle döndü

NE YATIRIMI?

İSMAİL KAZIKLI: Karnımızı zor doyuruyoruz, ne yatırımı? En son pandemide yatırım yaptım bir daha da olmadı. Eskiden yapıyorduk yatırımımızı, şimdi böyle şeylerimiz kalmadı.

Muhabir: SAMET KILIÇ