Felak Nas Suresi, musibetlerden ve belalardan korunmak için günlük yaşantıda okunması tavsiye edilen dualardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) Hadis-i Şeriflerinde bu surelerin okunmasını özellikle vurgulamıştır.  İnananlar, Felak ve Nas surelerini düzenli olarak okuyarak ve üzerlerine üfleyerek, kötü etkilerden korunmayı ve manevi bir güç elde etmeyi hedeflerler. Kuran-ı Kerim'in son iki suresi olup, sırasıyla 113. ve 114. surelerdir.   Felak Nas Suresi Türkçe okunuşu ve anlamı, Arapça yazılışı, faydaları, fazileti, Diyanet meali hakkında detaylı bilgilere haberimizin içeriğinde yer almaktadır.

Felak Nas Suresi Arapça Okunuşu

1.    Kul e'ûzü birabbinnâs

Salat-ı Münciye Nedir? -Salaten Tüncina Okunuşu Türkçe Anlamı Salat-ı Münciye Nedir? -Salaten Tüncina Okunuşu Türkçe Anlamı

2.    Melikinnâs

3.    İlâhinnâs

4.    Min şerrilvesvâsilhannâs

5.    Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi

6.    Minelcinneti vennâs

Felak Nas Suresi Türkçe Anlamı

1.    Kul e'ûzü birabbil felak

2.    Min şerri mâ halak

3.    Ve min şerri ğasikın izâ vekab

4.    Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad

5.    Ve min şerri hâsidin izâ hased

Felak Nas Suresi Dinle

 

Felak Suresi Anlamı (Diyanet Meali)

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile. De ki: Yaratılmışların şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve haset edenin, içindeki hasedini dışarıya vurduğu vakit, şerrinden; şafak aydınlığının Rabbine (Allah’a) sığınırım.

Nas Suresi Anlamı (Diyanet Meali)

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile. De ki: Sığınırım Rabb’ine nâsın. Melikine nâsın. İlâhına nâsın; şerrinden o sinsi vesvâsın. Ki, fiskos eder sinelerinde nâsın; gerek cinden (olsun o sinsi) gerekse insden.”

Felak - Nas Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

Bu iki sure de bize sadece Allah'a sığınmamız gerektiğini söyler. Bizi yaratan kudret, aynı zamanda bizi devamlı olarak gözlemekte ve korumaktadır. İnsanlar kendilerini yalnız hissettiğinde ya da vesveselere kapıldığında da bu surelerin hem Arapçasını hem de Türkçesini okuyabilir.

100 Felak 100 Nas Suresi Okumanın Fazileti

Allah'ın kudretini ve yüceliğini vurgulayan Felak ve Nas ayetlerini sık sık okumak ve gün içinde okumayı alışkanlık haline getirmek son derece faydalıdır. Sureleri belli tekrarlarla okumanın da çeşitli faziletleri olduğu bilinir. 100 Felak Suresi 100 Nas Suresi okumak, kişiyi tüm kaza ve belalardan koruyarak adeta görünmez bir kalkan oluşturur. Haset, kıskanç ve kötü kalpli insanları kişiden uzak tutar. Bu surelerin 100 kere okunduğu evde bolluk, bereket ve huzur eksik olmaz. Şayet bir dilek ve temenni üzerine okunmuşsa bu temenniyle ilgili en hayırlı kapılar açılır.

Kişinin hayırlı emeline giden yoluna çıkacak tüm engeller ortadan kalkar. İç huzursuzluk, kaygı bozukluğu ve ruhsal problemi olan kimsenin bu duaları 100'er defa okuması ferahlığa çıkmasına vesile olur. Ruhsal sıkıntısı olan kimseye okunursa kısa süre içinde hafifleyerek şifa bulur. Bedensel hastalığı olan kimsenin de dertleri hafifler, ağrı ve acısı diner. Ölmek üzere olan kimseye 100 defa Felak ve Nas okunursa ruhunu kolayca teslim eder. Sihir ve büyü etkisiz hale gelir.

Felak ve Nas Suresi Ne Zaman Okunmalı?

Allah-u Teala insanları ve cinleri yalnızca kendisine ibadet etsinler diye yarattı. Nasıl ki insanların mümin ve müşrik olanları varsa, cinlerin de Müslüman ve kafir olanları vardır. Kafir cinler sıklıkla insanlarla alay eder ve onların kalbine vesvese üfler. Bu vesveselerden kurtulmak isteyen müminler Felak ve Nas surelerini okuyabilir.

Felak - Nas Suresi Nasıl Ezberlenir?

Her iki sure de çok kısa olduğu için kolay bir şekilde ezberlenebilir. Günlük namaz ibadetlerinde bu sureler okuyarak akılda kalması sağlanabilir. Özellikle Arapça telaffuzunda zorlanan kişiler internette yer alan programları ücretsiz olarak indirebiliyor. Bu programlarda hafızlar başta Felak ve Bas olmak üzere tüm sureleri okumaktadır. Sureler tekrar tekrar dinlenebildiği için ezberleme ve öğrenme aşamasında bol bol pratik yapılabilir.

Felak ve Nas Suresi Kaç Ayet ve Sayfa? Ne Zaman İndirilmiştir?

Felak 5, Nas Suresi ise 6 ayettir. Her ikisi de Mekke döneminde inmiştir.

Felak Nas Suresi Abdestsiz Okunur Mu?

Vakıa suresi, 79. ayette “Temizlenmiş olanlardan başkası ona el süremez.” şeklinde emredilir. Bu nedenle, cünüp olan ya da abdestsiz birisinin Kur’an-ı Kerim’e el süremeyeceği gibi herhangi bir ayeti de okuyamaz.

Özetle, abdesti olmayan birisi, Kur’an-ı Kerim’e el dokundurmadan ezberinden bildiği ayet ve sureleri okuyabilir. Bu caizdir; ancak abdestsiz olan birisi Kur’an’a dokunarak Felak Nas suresini okuyamaz. Ayet el-Kürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen kimse, bunları dua niyetiyle okursa caizdir. (Elmalılı Hamdi YAZAR, Tefsir, Vakıa 79. ayet in izahı; Celal Yıldırım, İslam fıkhı, IV/157)

Keza, başörtüsü olmadan da Felak Nas suresi okunabilir; ancak Kur'an'a saygıdan dolayı başörtülü olunması tavsiye edilmektedir.

Editör: Tuğçe Kaş