İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırısı ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi binlerce kişiyi Eskişehir’de de sokaklara döktü. Masum sivillerin hedef alındığı, aralarında çocukların da olduğu yüzlerce masum kişinin can verdiği olay, Vilayet Meydanında gece yarısı yapılan buluşmayla lanetlendi. Öte yandan Eskişehir’deki pek çok kurum, kuruluş ve kişi de yaşanan saldırıyı kınayan açıklamalarda bulundu.

İsrail’in Filistin’e yönelik başlattığı saldırılar, savuş hukukunun da dışına çıkarak sivil katliamına dönmesi tüm dünyada, ülkemizde ve kentimizde büyük tepkiyle karşılandı. Eskişehir’de gece saatlerinde sokağa çıkan binlerce kişi, yaşanan saldırıyı protesto etmek için yürüdü. Vilayet Meydanında toplanan binlerce Eskişehirli İsrail’in katliamını lanetledi.

SELA OKUNDU DUA EDİLDİ

Vilayet Meydanı'nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üyeleri ve vatandaşlar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi. Alandaki vatandaşlar ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine sloganlar attı.

Gazze'deki saldırılarda hayatını kaybedenler için sela okunarak dua edildi.

Alandaki vatandaşlara seslenen İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, İsrail'in 11 gündür gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle insani bir katliam ve dramla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Sivillerin, çocukların, yaşlıların hedef alındığı bir savaşla karşı karşıya olduklarını kaydeden Aydın, "Biz Müslümanlar olarak Filistin davasına sadece bizler değil dünyada hür düşünceye sahip her milletten insanlar Filistin'e destek vermek için meydanlara çıkıyorlar. Filistin için haykırıyorlar." diye konuştu.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Eskişehir Temsilcisi İbrahim Akar da alandaki vatandaşlara hitap etti. Protesto gösterisine AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan, Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı Mehmet Şirin Aslan da katıldı.

GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

İsrail’e olan öfke gündüz saatlerinde de dinmedi. İsrail’e olan tepkilerini göstermek isteyenler protestolarını sürdürürken Camii’lerde şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Eskişehir’deki tüm camilerde dün öğle namazı öncesinde İsrail’in Gazze’de bulunan el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yaptığı saldırılar sonucunda hayatını kaybedenler için sala okundu. Öğle namazının ardından cemaat Reşadiye Camisi’nin avlusunda toplandı. Odunpazarı İlçe Müftüsü Hamdi Uzunharman, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında hayatını kaybedenler için cenaze namazı kıldırdı. Gıyabi cenaze namazında Gazze’de vefat edenler için dua edildi.

AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE GELDİ

Saldırının haber alınması ile birlikte kent yöneticileri de olayı kınayan açıklamalarda bulundu. Milletvekilleri, belediye başkanları ve diğer üst düzey yöneticiler yaşanan saldırıyı kınayan açıklamalarda bulundu. Öte yandan pek çok sivil toplum örgütü de yine yazılı açıklamalar yaparak İsrail’in başlattığı insanlık dışı saldırılara son vermesini istedi.

SAĞLIKÇILAR SİYAH KURDELA TAKTI

Eskişehir Tabip Odası ise, hastaneye yapılan saldırının insanlıkla bağdaşmadığını belirten bir açıklama yaptı. Tabip Odasından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi; “Hamas saldırısını fırsat bilip işgali tamamına erdirmeyi hedefleyen İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği saldırılar soykırım boyutuna ulaşmıştır. Temel gereksinimlerin ulaşmasını engelleyerek işlemez hale getirdikleri sağlık kurumlarının açıkça hedef alınarak vurulmasını, çok sayıda sağlık emekçisinin, hastanın ve sivilin katledilmesini lanetliyoruz.

Uluslararası belgeler ışığında Birleşmiş Milletler ve Dünya Tabipler Birliği’ni göreve çağırıyoruz. Bir kez daha söylüyoruz: Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur!

İnsanlığa karşı işlenen suçların karşısında durun, durdurun! Barış, hemen şimdi!

Tüm sağlık kurumlarında yakalarımıza siyah kurdele takıyor, kapı ve pencerelerimize bağladığımız kurdelelerle insanlığın acısını paylaşıyoruz.

SİYASET ÜSTÜ ÇALIŞACAĞIZ SİYASET ÜSTÜ ÇALIŞACAĞIZ

ESKİŞEHİR EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU’DA TEPKİ GÖSTERDİ

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen vatandaşlar, İsrail ablukasındaki Filistin’e yönelik bombaların hedefi olmaya devam ederken protesto etti. Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasında konuşan Özgür Erhun, “Biz geçmişte devrimcilerin Filistin yürüyüşlerinde olduğu gibi, direnen Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.