Kevser Suresi, namaz esnasında Fatiha Suresi'nden hemen sonra okunan kısa surelerden biridir. Kur'an-ı Kerim'in 108. suresidir ve sadece 3 ayetten oluşur. Bu sure, Mushaf sırasına göre 108. olarak yer almaktadır. Sure, Kevser kelimesinin çok hayır ve bereket anlamına geldiği belirtilen bir havuzun ismi olarak da bilinir. 3 kısa ayetten oluşmasına rağmen, Müslümanlar arasında sıkça ezberlenen ve namazlarda okunan önemli bir suredir. İşte Kevser Suresi Okunuşu- Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Faydaları ve merak ettiğiniz pek çok konu haberimizden…

Kevser Suresi Arapça Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

İnna a'taynakelkevser.

Fesalli lirabbike venhar.

İnne şanieke hüvel'ebter.

Fatiha Suresi Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm Allah'ın adıyla

"Ey Muhammed!" Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir.

Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

Kevser Suresi Arapça Yazılışı

Kevser Suresi Dinle

Miraç Kandili ne zaman ve hangi gün 2024? Miraç kandilinde ne oldu? Miraç Kandili ne zaman ve hangi gün 2024? Miraç kandilinde ne oldu?

Kevser Suresi Konusu

Surede Hz. Peygamber’e dünya ve ahirette verilen nimetlerden bahsedilmekte, kendisine Allah’a kulluk etmesi ve kurban kesmesi emredilmektedir. Ayrıca ona düşmanlık edenler kınanmaktadır.

Kevser Suresi Nuzül

Mushaftaki sıraya göre yüz sekizinci, iniş sırasına göre on beşinci suredir. Adiyat suresinden sonra Tekasür suresinden önce Mekke’de inmiştir. Medine’de indiğine dair rivayetler de vardır (bk. İbn Aşur, XXX, 571).

Kevser Suresi Fazileti


Kevser Suresi, özellikle sabah namazına kalkmak, dilek ve isteklerin gerçekleşmesi, kötü duygulardan arınmak gibi birçok faydası olan bir suredir. Surenin bir oturuşta 1000 kere okunması çok faziletli olarak kabul edilir. İnanarak ve salavatlarla birlikte okuyan kişinin Hz. Muhammed'i rüyasında göreceğine inanılır.

Her gün okunan Kevser Suresi, kalpteki olumsuz duyguları temizler, kin ve haset gibi kötü hislerin yerine iyilik ve saflık duygularını yerleştirir. Ayrıca düşmanların kötü niyetlerinden korunmak, hasetlerini engellemek amacıyla da okunabilir. Özellikle yağmur yağarken okunması, dileklerin Allah'ın izniyle kabul olmasına vesile olabilir. Bu sure, Hz. Muhammed'in yaşadığı zorluklar ve düşmanlıklar karşısında nazil olmuş, bu sebeple haset ve kötü niyetlere karşı bir koruma olarak okunması önerilir.

Kevser Suresi Abdestsiz Okunur Mu?

Vakıa Suresi, 96 ayetten oluşan bir suredir. Surenin 79. ayetinde "Temizlenmiş olanlardan başkası ona el süremez." şeklinde bir ifade geçmektedir. Bu sebeple cünüp veya abdestsiz olan birisi, Kur'an-ı Kerim'e el süremeyeceği gibi herhangi bir ayeti de okuyamaz.

Özetle, abdestsiz birisi Kur'an-ı Kerim'e el dokundurmadan ezberinden bildiği ayet ve sureleri okuyabilir. Ancak abdestsiz olan birisi, Kur'an'a dokunarak Vakıa Suresi'ni okuyamaz. Ayetel Kürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen kişi, bunları dua niyetiyle okursa caizdir. Bu konuda Elmalılı Hamdi Yazar'ın tefsiri ve Celal Yıldırım'ın İslam fıkhı kitabına başvurulabilir.

Başörtüsü olmadan da Vakıa Suresi okunabilir; ancak Kur'an'a saygıdan dolayı başörtülü olmanın tavsiye edildiği bilinmektedir.

Kevser Suresi Kaç Ayet?

Kevser Suresi 3 ayetten oluşmaktadır.

Kevser Suresi Kaçıncı Sayfa ve Cüzde Yer Alıyor?

Kevser Suresi, Kur’an-ı Kerim’de 602. Sayfada başlayıp aynı sayfada biter ve 30. cüzde yer alır.

Editör: Tuğçe Kaş