Tebbet Suresi, Mekke döneminde inmiştir. Tebbet Suresi okunuşuyla oldukça pratiktir ve kolay ezberlenir. Leheb ve Mesed Suresi adıyla da bilinen bir suredir. Tebbet Suresi, adını ilk ayeti oluşturan “Tebbet” kelimesinden almıştır. İbretlik bir anlam içeren Tebbet Suresi, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in amcası ile ilişkisini konu almaktadır.  Tebbet Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Faydaları hakkında merak ettikleriniz yazımızın devamında...

Tebbet Suresi Arapça Okunuşu

Miraç Kandili'nde oruç tutulur mu? Miraç Kandili orucu ne zaman, kaç gün tutulur? Miraç Kandili'nde oruç tutulur mu? Miraç Kandili orucu ne zaman, kaç gün tutulur?

-Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1- Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb.

2- Mâ ağnâ ‘anhu mâluhû ve mâ keseb.

3- Seyaslâ nâran zâte leheb.

4- Vemraetuhû hammâlete’l-hatab.

5- Fî cîdihâ hablun min mesed.

Tebbet Suresi Türkçe Anlamı

-Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1- Ebu Leheb’in elleri kurusun, (yok olsun) zaten yok oldu ya.

2- Malı da, kazandıkları da kendisine bir yarar sağlamadı. (kurtarmadı)

3- (O) alevli bir ateşe girecektir.

4- Karısı da, odun hamalı (ve),

5- Boynunda bükülmüş bir ip olarak (ateşe girecektir.)

Tebbet Suresi Arapça Yazılışı

 

Tebbet Suresi Dinle

Tebbet Suresi Konusu

Sûrede Hz. Peygamber’in amcası olup ona karşı düşmanca davranışlar sergileyen Ebû Leheb ve karısı eleştirilmekte, onlar gibi servet ve gücüne güvenenlerin acı sonu bildirilmektedir.

Tebbet Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

Kahrolsun, kurusun anlamlarına gelen surenin birçok fazileti belirtiliyor. 7 kez okunması halinde her türlü hastalıktan kurtulmaya yardımcıdır. Nazar değen kişiler için okunabilir. Zalim düşmana karış 1000 kez okunduğunda düşmanın helak olacağı belirtiliyor. Faydaları arasında şifa olduğu aktarılıyor. Kişinin her türlü zarardan ve hastalıktan korunmasına fayda sağladığı ifade ediliyor.

Tebbet Suresi Nasıl Ezberlenir?

Tebbet Suresi 5 ayettir. Kısa olarak bilinen bu surenin ezberlenmesi çok zor değildir. Tebbet Suresinin her bir ayeti 5 kez okunursa ezberleme yapılabilir. Eğer 5 kez okunduğunda ezberlenmesi na mümkünse o zaman bütün olarak 11 kez okunması tavsiye edilmiştir.

Tebbet Suresi Kaç Ayet Ve Kaçıncı Cüzde Yer Alıyor?

Tebbet Suresi, 5 ayetten oluşmaktadır. Tebbet Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 30. cüzünde bulunuyor.  

Tebbet Suresi Ne İçin Ne Zaman Neden ve Nasıl Okunur?

Tebbet Suresi her vakit okunabilen surelerin başında gelir. Her vakit namazdan sonra okunabilir. Kişi isterse sessiz isterse sesli biçimde Tebbet Suresi okuyabilir. Tebbet Suresi okuma vakti gece veya sabah olabilir. Öğlen ya da ikindi vakitlerinde okunabilir. Bunun için tek şart insanın halis niyetidir. Hastalıkta, sağlıkta, zor zamanda, dar durumda her daim okunabilir. Abdest alarak okunursa hikmetleri katbekat artar.

Tebbet Suresi Abdetsiz Okunur Mu?

Vakıa suresi, 79. ayette “Temizlenmiş olanlardan başkası ona el süremez.” şeklinde emredilir. Bu nedenle, cünüp olan ya da abdestsiz birisinin Kur’an-ı Kerim’e el süremeyeceği gibi herhangi bir ayeti de okuyamaz.

Özetle, abdesti olmayan birisi, Kur’an-ı Kerim’e el dokundurmadan ezberinden bildiği ayet ve sureleri okuyabilir. Bu caizdir; ancak abdestsiz olan birisi Kur’an’a dokunarak Tebbet (Mesed) suresini okuyamaz. Ayet el-Kürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen kimse, bunları dua niyetiyle okursa caizdir. (Elmalılı Hamdi YAZAR, Tefsir, Vakıa 79. ayet in izahı; Celal Yıldırım, İslam fıkhı, IV/157)

Keza, başörtüsü olmadan da Tebbet suresi okunabilir; ancak Kur'an'a saygıdan dolayı başörtülü olmak daha iyidir.

Tebbet Suresi Abdetsiz Okunur Mu?

Tebbet suresinin adetliyken Kur'an-ı Kerim'den ya da ezberden okunması caiz olmamaktadır.

EZBERLEMENİZ İÇİN DİĞER DUALAR VE SURELER

Asr Suresi

Rahman Suresi

Kevser Suresi 

Cuma Suresi 

Editör: Tuğçe Kaş