Ekonomiyle ilgili olumsuz hava ve iklim günlük yaşamın her alanına girmişken yatırım ve girişimcilik haberleri gelecek adına herkesi umutlandırmaya devam ediyor.
Herkesin sermayesini daha kolay kazanabileceği alanlara kaydırdığı bir dönemde traktör ve iş makinesi kabini ile tarım aletleri parçalan üretimi gerçekleştiren Eskişehir Sanayi Odası Üyesi Köklüce Makine, Eskişehir OSB İmişehir Gelişim Bölgesindeki yeni fabrikasını devreye aldı.

İç ve dış pazardaki talebi karşılamak amacıyla kapasite artışına giden şirket, ihracat ile büyümeyi hedefliyor.
Firma Satış Pazarlama Müdürü Erçin Kurul yatırımla ilgili kamuoyunu bilgilendirirken 25 yıl önce 250 metrekarelik bir atölyede makine üretimine başlayan şirketin bugün Eskişehir OSB'de toplam 100 bin metrekare alanda 4 fabrikayla üretimine devam ettiğini işaret ederek şirketin tarihsel başarısının da altını çiziyor.

İmişehir'de yeni fabrikalarının toplam 20 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu anlatan Kurul, yeni projelerinin devreye girmesiyle yıllık 17 bin ton olan sac işleme kapasitesinin 20 bin tonu aşacağını belirtiyor.
Köklüce Makine'nin ana faaliyet kolunu tarım ve inşaat olarak ikiye ayırdıklarını ve traktör kabini alanında ciddi bir üretime sahip olduklarını belirten Kurul, 'Tarım kısmında traktör sürücü kabinleri ve ekipmanları, tarım makinesi parçaları üretimi yapılırken, inşaat kısmında ise iş makinesi sürücü kabinleri ve inşaat yükselticileri şasileri üretimi gerçekleştiriyoruz. Şirket bünyesinde 650 kişiyi istihdam ederek, yıllık tek vardiyada 20 bin adet traktör ve iş makinesi kabini üretimi yapabilecek kapasiteye sahibiz' diyor.

ÜRETİMİN YÜZDE 50'Sİ İHRACATA
Yurt dışında Almanya ve Fransa'ya ihracat gerçekleştirdiklerini ve satışlarının yaklaşık yüzde 50'sinin ihracata gittiğini belirten Kurul, 'İtalya. Hollanda, İngiltere ve Hindistan gibi ülkelerle de temaslarımız sürüyor' diyor.
Şirket olarak teknolojik yatırımlara önem verdiklerini, üretim altyapısını dijitalleştirmek için ciddi yatarımlar yaptıklarını vurgulayan Kurul, 'Son teknolojiye sahip lazer sac kesim tezgahları, CNC abkant büküm tezgahlan, profil lazer kesim tezgahı, Bonverk işleme tezgahı, kaynaklı imalat içerisinde robotik otomasyon yatırımlarımızla imalat kabiliyetlerimizi genişletiyoruz ve kaliteli hizmetler sunabilmek için bu yatırımları arttırma hedefine emin adımlarla devam ediyoruz. Bunları takip eden kimya laboratuvar ve kaynak laboratuvarı yatırımlarımızı da devreye alarak, üretim süreçlerimizi en iyi şekilde kontrol etmeye çalışıyoruz. 2019 yılında devreye aldığımız kataforez kaplama ve yaş boya tesisi ile İç Anadolu Bölgesi'ndeki önemli bir eksildiğin giderilmesine de imkan sağladık. Kataforez boya tesisimizde, çinko fosfat üzerine kataforez kaplama yaparak metale paslanmazlık güvencesi veriyoruz. Tesisimiz 14 adet banyodan oluşmakta olup, ortalama banyolar 20 ton sıvı hacmine sahip.' diye konuşuyor.
Yeni yatırımların istihdama ve ihracata yöneldiğini görmek gerçekten de ekonomimiz adına sevindirici ve umut verici gelişmeler olarak dikkat çekiyor.
Köklüce Makine'nin tüm beyaz ve mavi yakalılarını kutluyoruz.