Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festivalde Vali Musa Işın, Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Alevi Dedesi Oktay Garkın ve Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dede Kültür Derneği Başkanı Ahmet Özcan, birer konuşma yaparak birlik ve beraberlik mesajları verdi. Konuşmasına, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ederek başlayan Vali Musa Işın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını minnetle ve şükranla andıklarını söyledi. Kurtuluş Savaşı’nın bir daha bu topraklarda yaşanmaması temennisinde bulunan Vali Işın, "Pir Ahmet Dedeler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Hacı Bektaş-ı Veliler, Hacı Bayram-ı Veliler, Ahmed-i Haniler; bütün bu insanlar, ulemalar ve evliyalar, ilim, irfan ve ahlakın Anadolu'nun Türklere vatan olmasını sağlayan kişilerdir. Onlara minnettarız, biz onların evlatlarıyız, onların yolunun yolcusuyuz" dedi.

"Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Bir ve beraber olacağız, birbirimizi seveceğiz. Bizim paylaşmayacağımız hiçbir şey yoktur" diyen Vali Işın, birlik ve beraberliği korumak için Anadolu'nun düşünce mimarı olan büyük şahsiyetleri takip etmenin ve onların yaşadığı gibi yaşayarak değerlerini gelecek nesillere aktarmanın önemine dikkat çekti. Valilik kapısının herkese açık olduğunu, inanç, düşünce ve fikir değişikliği gözetmeksizin herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için yanlarında olacaklarını belirten Vali Işın, festival vesilesiyle Pir Ahmet Efendi'yi, uluları, erenleri, gazileri ve şehitleri rahmetle ve minnetle anarak sözlerini tamamladı.

Zafer Haftası'nın başlangıç tarihi

Bilecik'te yangın çıktı: 40 dönümlük arazi zarar gördü Bilecik'te yangın çıktı: 40 dönümlük arazi zarar gördü

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık yaptığı konuşmasında “26 Ağustos, Anadolu’nun Türklere açıldığı tarihle beraber başlayan önemli bir dönüm noktası. Türk milletinin birçok zaferi kazandığı ağustos ayı içerisinde önemli bir hafta. Bizim için de bu topraklar için de en önemli tarafı Zafer Haftası'nın başlangıç tarihi olması. Afyon’da başlayan ve 30 Ağustos’ta Kütahya’da büyük bir zaferle sonuçlanan haftanın yıl dönümünde 27 Ağustos tarihinde böyle bir etkinliğin Zafer Haftası içerisinde yer alıyor olması da ayrıca önemli. Çünkü Türk-İslam medeniyetinin önemli halkalarından birisi olan Hacı Bektaş-ı Veli kültürünün bu kültürden ayrılacak hiçbir yeri yok. Dün buradaydık, bugün buradayız, yarın da inşallah burada olmaya devam edeceğiz. Bu kültürün yaşatılması hepimizin boynunun borcu. 2019 yılında belediye başkanı seçildiğimde ilk törende burada içimi acıtan bir manzarayla karşılaştım. Burada Kütahya’nın bir ismi yoktu. Bir komşu ilimizin belediyesinin katkılarıyla o program düzenlemişti. O gün dernek başkanımıza söyledim. Bundan sonra bu topraklarda sadece Kütahya’nın adının geçmesi gerektiğini, Kütahya’mızın bu güce sahip olduğunu ve eğer bundan sonra da kendileri uygun görürse bu etkinliklere ev sahipliği yapmayı görev edindiğimizi o gün söylemiştim. O günden bugüne elimizden gelen desteği vermeye devam ediyoruz. Burayı inşallah önümüzdeki etkinlikte çok daha farklı bir manzarayla görmüş oluruz." diye konuştu.
Halk oyunları ve türkülerle devam eden festival Pir Ahmet Efendi Türbesi'nin ziyaret edilmesiyle sona erdi.