Demokrat Parti haftalık pazar toplantısı İl Başkanlığı binasında gerçekleştirildi. Gündem değerlendirmesine Orta Doğu’daki gelişmelerle başlayan Özcan, “Filistin’de bugüne kadar, vefat eden sivil sayısı 40 bine dayanmışken süper güçlerin hala bir şey yapmaması, uçaklardan bile hala gıda atılması fecaatin bir göstergesidir. Orada bir zulüm, katliam vardır. ‘One minute’ diyenler İsrail’le ticaret yapılmasına göz yummaktadırlar. Yaklaşık bin 600 kilometre mesafeden iki ülke birbirlerine füzelerle saldırarak tüm dünyayı 3. Dünya Savaşı’na sürüklemektedirler” şeklinde konuştu.

ENVANTERLER NEREDE?

Odunpazarı Tarihi Bölge’de, 2015 yılında Türk Dünyası Vakfı yapımına başlanan ETİ Göç Müzesi’nin 9 yılda bitirilmeden TÜGVA Kıraathanesi olarak değiştirilmesine tepki gösteren Özcan, “Tasarruf tedbirlerini açıklayan Sayın Maliye Bakanımız, tasarruf tedbirlerine sanırım sadece 10 bin lira alan emekliler, açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan yüce Türk milleti için açıklamış durumda. Bütün bunlar açıklamışken sayın meclis başkanımız ailesiyle beraber özel uçakla bir turistik geziye çıkıyor. Nimetler onlara, külfetler bize kalmış durumda. Ucuz et kuyruğunda bekleyen, fırınların önünde askıda ekmek bekleyen, 10 bin lira emekli maaşı alır almaz biterken sonra 29 gün maaşı bekleyen yine biziz. Buna rağmen özel uçaklarla aileyle beraber gezen yine onlar ve yandaşlar. Yıllardır ETİ Göç Müzesi diye birçok envantere sahip olan bir müzeyi yandaş bir vakfa veren yine onlar. Üstüne üstlük orada göç müzesi diye toplanan envanterin nerede olduğunu henüz kimse bilmiyor. Türk Dünyası Vakfı diye kurulan bir vakıf da bu işlere aracılık etmektedir. Üstüne üstlük bu vakıf, Eskişehir’de birçok işletmenin ev sahipliğini yapıp oralardan, halkın yerlerinden kira almakta ve yandaşlara bu gayrimenkulleri peşkeş çekmektedir. Bunu hepimiz biliyoruz ancak hiçbirimiz dillendiremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yiyip içip bırakıp gittiler Yiyip içip bırakıp gittiler

İKTİDAR DAĞILMA SÜRECİNDE

Seçimin kaderini emeklilerin belirlediğinin altını çizen Özcan, “Bu bir beyaz ihtilaldir. Aynı ihtilali 1950 yılında Demokrat Parti yapmıştı. Bu, halkın beyaz ihtilalidir. Halkın kart göstermesidir. Yokluğun, açlığın, sefaletin, kuyruk beklemenin, çocuk okutamamamın, torunlara harçlık verememenin, ailesine mahcup olan emeklinin intikamıdır. 2023 seçimlerinde deniyordu ki, ‘x veya y kuşağı bir ders verecek’. O dersi burada oturan emekliler verdi. Emekliler ‘kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz’ dedi. Emekliler hesabını sandıkta sordu” dedi. İktidar partisinin dağılma sürecine girdiği ifade eden Özcan, “Şarampolden aşağı vitesi boşa geldi iktidarın. Bundan sonra toplamak mümkün değildir. Bundan sonra geçmişte örnekleri yaşandığı gibi, emin olan ki 2 seçim sonra, bunlar 2 seçim sonra ışıklarını yakamayacaklar, sularını akıtamayacaklar, dertlerini anlatacak kimse bulamayacaklar. Türkiye’de merkez sağın yegane adresi Demokrat Parti’dir. Herkesi Demokrat Parti’de siyaset yapmaya davet ediyorum” açıklamasını yaptı.

Kaynak: M. ANIL AKSOY