Odunpazarı Belediyesi 2023 Yılı Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı 12’nci Birleşim 1’inci oturumu Belediye Başkanı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleştirildi.

Oturumda gündemin birinci ve ikinci maddeleri oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin 4’üncü maddesi olan Yenikent Mahallesi, Uluçam-Hercai Menekşe Sokak ve tapunun imar planında konut bölgesinde bulunan arsada yapılacak taşınmazın zemin katında işyeri yapılmasına ilişkin İmar Komisyon Raporu oybirliğiyle reddedildi. Gündemin 5’inci maddesi olan Odunpazarı ilçesinde yaklaşık 695 hektar büyüklüğündeki alanda yapılan 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına (Etap-1) ilişkin İmar Komisyonu raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

1 MİLYAR 31 MİLYONLUK BORÇLANMA YETKİSİ VERİLDİ

Gündemin son maddesi olan kredi temini için Belediye Başkanı Kazım Kurt’a yetki verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Maddenin kabulüyle Başkan Kurt’a 1 milyar 31 milyon TL tutarında kredi temini için yetki verildi. Birleşimin ikinci oturumunun 3 Temmuz saat 17.00’de yapılması kararlaştırıldı.

“BAKANIN İŞİNE GELMEZ”

Son maddenin görüşülmesinde konuşan Kazım Kurt, “Her ne kadar 1 milyar 30 milyon civarında bir borçlanma yetkisi istiyor alsak bile gerçekçi baktığımızda kullanabileceğimiz miktar 131 milyondur. Geri kalan para insafınıza ve vicdanınıza kalmıştır. Bakan onaylamaz, çünkü CHP’li belediyenin iş yapması işine gelmez. Diyelim imzaladı, para bulamayız, çünkü para bitti. Bankaların faiz oranlarının nereye varacağı belli değil. Umarım Mehmet Şimşek işinize yarar. Biz yüzde 80 faizle para alabilecek kadar becerikli değiliz ama bu haktır. İnsaflı bir bakana denk geliriz, belki verirler. Aksi takdirde boşuna tartışıyoruz. Bu parayı alıp kullanmamız ekonomik nedenlerden kaynaklı mümkün değil. Ama Odunpazarı Belediyesi’nin bilançolarında yapılan değerlendirme ile sizin  ‘battı, öldü’ dediğiniz halde 1 milyar 31 milyon TL borçlanma yetkimiz var ama para bulursanız. 22 yıldır ezici şekilde seçilen hükümetin bu konularda birtakım şeyleri söyleme hakkının olmadığını düşünüyorum. Çözün artık çözün. Biz şu anda yatırım yapıyoruz Yenikent Pazar Yerini yapıyoruz. 50 milyona bitecekti sayenizde 250 milyon lirayı bulacak. Lütfen bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işi gerçekleştirsin. Artık bunu tartışmayalım. Yasal olarak Odunpazarı Belediyesi’nin gücü 1 milyardan fazla parayı borçlanmaya hak kazanmış. Artık bunu deneyeceğiz. Bu hükümetin insafına kalmış. Kardeşlik, hukuk diyorlarsa alırız parayı. Tartışmayalım bunları verin desteği geçin. Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alan işlerde altına imzayı atın Odunpazarı Belediyesine gelince yerli ve milli olun” dedi.

BAŞKAN BAKKALCIOĞLU PARTİ BULUŞMASINA KATILDI BAŞKAN BAKKALCIOĞLU PARTİ BULUŞMASINA KATILDI