ODUNPAZARI BÜTÇESİ 2 MİLYAR 300 MİLYON TL OLARAK BELİRLENDİ

Odunpazarı Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Kazım Kurt Başkanlığında gerçekleşti. CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile Odunpazarı Belediyesi'nin 2024 yılı bütçesi 2 milyar 300 milyon TL olarak belirlendi. 1 milyon 700 bin TL gelir hedefleyen belediyenin 600 milyon TL de borçlanması planlanıyor.

HABER: EMRAH KÖSE

Odunpazarı Belediyesinin Ekim ayı meclis toplantılarının ikinci oturumu gerçekleşti. Kazım Kurt Başkanlığında gerçekleşen toplantıda 2024 yılı mali bütçesi görüşüldü.

ODUNPAZARI 2023’Ü İNŞALLAH BÜTÇE AÇIĞI İLE KAPATMAZ

Öte yandan AK Partili bir meclis üyesi Odunpazarı Belediyesinin mali bütçesi ve borçlanmalarla ilgili, asfalt katılım payları, yatırımlar konusunda a eleştirilerde bulunarak, “Odunpazarı Belediyesi 2024 yılında 600 milyon TL borçlanma yapacak. Eğer bu borçlanma yapılırsa belediye tarihinin en büyük borçlanma rakamına ulaşılmış olunacak. Kentsel Dönüşüm ve depreme hazırlık konusunda da 1 lira ayrılmamış. Eskişehir’i depreme hazırlamamız lazım. 2024 yılında Odunpazarı ilçesini depreme hazırlayacak hiçbir yatırım yapılmayacak. Bütçede 11 milyon TL sermaye geliri tahmin ediliyor. Bu belediyeye ait yerlerin satılması veya kiralanması demek…  61 milyon 500 TL bu sene gelir elde etmişsiniz. Demek ki belediyenin elinde satacak bir şey kalmamış. Harçlarda yüzde yüz artış gözüküyor. Bu revize edilebilir bir artış da olabilir. En az zam yapılacak alanlar ise sanat, kültürel ve nikah alanları. Orada bile yüzde 50’lik zamlar var. 1 milyar 700 milyon TL’yi böyle bir bulacaksınız. Asfalt parası alınmasın dedikçe siz almaya devam ediyorsunuz. Kilit taşı tarifesi zamlanmış. Önümüzdeki yıl CHP’li belediyelere 31 milyon TL’lik kilit taşı hibesi yapılacak. Asfalt parası geliri ise sadece 10 milyon TL. Neden bu parayı halkımızdan alarak polemiklere neden oluyorsunuz. Bu konuyu Odunpazarı halkının takdirine bırakıyoruz. 731 milyon TL gelire ulaşan Odunpazarı Belediyesi’nin 435 milyonu devletten gelmiş. Kanuni hakkınızdır. 2023 yılı yatırımsız kapatılacak gibi gözüküyor. Bütçe açığı verme konusunda bazı açıkları kapatmanız gerekiyor. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez ve Odunpazarı Belediyesi 2023 yılını bütçe açığı ile kapatmaz” dedi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’ta eleştirilere yanıt verdi.

ENGELLEMELERE RAĞMEN BİZ BU İŞİ YAPARIZ

ASGARİ ÜCRET 50 BİN TL OLMALI! ASGARİ ÜCRET 50 BİN TL OLMALI!

Kurt ilk olarak bütçenin yapılmasına katkı sunanlara teşekkür ederek sözlerine başladı. Ardından engellemelere rağmen biz çalışmaya devam ederiz diyen Kurt, “Öncelikle bütçemizin yapılmasına katkı sunan bürokratlarımıza, meclis üyelerimize, encümen üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Odunpazarı Belediyesi'nin bütçesi her zamanki bütçeleri gibi yine gerçekçi, yine hayal kurmadan, ayakları yere basan ve doğru bir projedir. Üzerine oturmuş haliyle karşımıza gelmiştir. Her ne kadar Murat Bey bütçeye açığından bahsetse de biz son dört yıldır hep üçe fazla üretmiş bir belediye olarak bu konudaki becerimizi 2024’te de inşallah Mart'tan sonra da dahil olmak üzere göstereceğiz. Çünkü şunu net olarak biliyorum ve görüyorum. Odunpazarı halkı sosyal demokrat halkçı belediyeciliği benimsedi, özümsedi. Ne kullanırsanız kullanın. Bir şey fark etmiyor. Engelleme çalışmaları yine devam edecektir. Hiç itirazımız yok. Çünkü işimiz bu. Ama biz ona rağmen bu işi yaparız, severiz” ifadelerini kullandı.

29 EKİM’E YETİŞTİRİRİZ SÖZÜNÜ TUTAMADIK

Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi ile ilgili eleştirlere yanıt veren Kurt, “Şimdi Yenikent Pazar yeri ve Kültür Merkezi inşaatımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yetişmesini arzu ediyoruz. Çok istiyorduk. Zaten yüklenici de bize bu konuda olumlu sözler söylemiştir. Parasal hiçbir sıkıntımız yok. Şu ana kadar Yenikent'te bütün hak edişler iyi gününde ödemiştir ve bundan sonraki iş planı için de ödenmesi tahmin edilen bedelleri hazırdır, kasadadır, beklemektedir. Böyle bir endişemiz yok ama ne yazık ki yüklenici firma bize verdiği iş planının çok gerisinde kalmıştır. Hem bizim denetçilerimiz hem İller Bankası'nın denetçilerinin sıkı uyarılarına rağmen bize yüklenicinin söylediği şudur. Piyasanın bozukluğu nedeniyle ben planı tutturamıyorum. Mal alımında zorlanıyorum. İşçi bulmakta zorlanıyorum. Ve o nedenle üretimlerle ilgili sıkıntılar yaşıyorum diyor. Şu anda yüzde 30 civarında bir eksik iş pozisyonu söz konusu… Bize yine geçen yapmış olduğumuz toplantıda 10 Ekim'de kaba inşaatın bitirileceğini söylemişti. Bugün 5 Ekim ama o da uymayacak gibi görünüyor. Çünkü şu anda bir buçuk katlık bir beton atılması gerekiyor. 10 Ekim normalde belki 20 Ekim'de bunu bitirebilir. Şu anda bize 29 Ekim'e yetiştiririm sözünü tutamadı. Biz de dolayısıyla tutamamış olduk” dedi.

PİYASANIN BOZUK OLMASI İŞİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR

Piyasaların ne denli bozuk olduğunu dile getiren Kurt, böyle bir ortamda bütçeden gerçekçi bir hesap değerlendirmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kurt, “İllerbank'tan gelen paralarla ilgili bu mecliste hep tartışmalar yapıldı. Bu paralar bizim paralarımız. Yani gelecek. Elbette gelecek. Biz bunun yalnız sizdeki rakamların bizdekilerle çeliştiğini görüyoruz. Yüzde 65’lerde, yüzde 50’lerdedir. Sanıyorum İlbank payları hatta bu dönem için yerelde farklı bir rakamlar sizde. Bize 402 milyon 946 bin 884 TL’ye düştü. Bugüne kadar kesintilerden sonra da net olarak gelen 340 milyon 325 beş bin TL. Yani bundan çok da önemli değil. Siz de zaten eleştiri olsun diye söylediniz. Yani öyle ciddi bir bütçeyi sarsacak bütçeyi efendim verecek bir şey değil. Bu rakamlar böyledir. Mal ve hizmet alımlarının çok yüksek olduğuyla ilgili söylediklerimizin bir kısmına katılmıyorum ama gerçekten enflasyonun belli bir aşamaya geldiği gerçeğini de inkar edemeyiz. Başladığımız zamanki fiyatlarla bugünkü fiyatlar arasındaki uçurumu halkımız zaten yaşıyor, mutfakta da yaşıyor, sokakta da yaşıyoruz. Geçen seneye göre 4 yıllık dönemi alırsanız, bu enflasyon oranının yüzde 500’lerde olduğunun kesin olarak görülmesi lazım. Birçoğu ek iş yapma peşinde. Birçoğu ek gelir arama elde etme peşinde koşuyor. Bunu da görüyoruz, biliyoruz. Bu işimizi zorlaştıran en önemli unsurlardan birisidir. Böyle bir ortamda yapılan bütçeden gerçekçi bir hesap değerlendirmesi yapmak mümkün olmaz” şeklinde konuştu.

"BİR YIL İÇERİSİNDE 50 MİLYONDAN FAZLA PARA ÖDEDİK"

Kurt, yatırım yapmadınız diyerek algı yaratılmaya çalışıldığını belirterek, “Odunpazarı Belediyesi şu ana kadar tarihinde görülmemiş yatırımları yapmış. Ve bunların tamamını da kendi kaynaklarını yaratmak suretiyle yapmış. İşte; on yedi, on sekiz tane halk merkezi, on beş civarında kreş, halı sahalar, parklar diğer en son yaptığımız yaşlı bakım ve Yenikent Pazaryeri bile yani şu ana kadar bir yıl içerisinde 50 milyondan fazla para ödedik. Bunların hepsi yatırım. Yatırım deyince ne anlarsınız onu bilemem. Ama bunların hepsi yatırımdır. Ve bunlar gerçekleşen yatırımlardır. Dolayısıyla da bunu halkımız görüyor, izliyor” vurgusu yaptı.

Öte yandan Ekim ayı meclis toplantılarının ikinci oturumunda 2024 mali bütçesi CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile Odunpazarı Belediyesi'nin 2024 yılı bütçesi 2 milyar 300 milyon TL olarak belirlendi. 1 milyon 700 bin TL gelir hedefleyen belediyenin 600 milyon TL de borçlanması planlanıyor.

EMRAH KÖSE