ES GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Fetih Demirdaş, Genel Koordinatör Ali Baş, Haber Merkezi Müdürü Tarkan Demir, Anadolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilal Köver, Sonhaber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ayşegül Hümmet ve Yenigün Gazetesi Sorumlusu Sedat Aydoğan Vali Hüseyin Aksoy’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette kurum ve kuruluşların ulaşılabilirliğiyle ilgili konuşan Vali Aksoy, “Bilgilendirmek oldukça önemli. Anlattığınızda bir sorun varsa, bu soruna karşı geliştirdiğiniz çözüm de kamuoyu görüyor. O konularda ben çok katı değilim. Ama teknik anlamda önceden bilgimiz olursa arkadaşlarımız hazırlık yaparsa tabii ki o konuda bilgilendirme yapılır. Önemli olan doğru bilginin vatandaşa ulaştırılması. Toplumun doğru bilgilendirilmesi oldukça önemli. İş birliğine açık bir yöneticiyim. İhtiyaç olduğu noktalarda o birliktelik, istişare olacaktır” dedi.

VATANDAŞA KAPIMIZ  HER ZAMAN AÇIK

Vatandaşa kapılarının her zaman açık olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Bizim açık kapı sistemimiz var. Biz vatandaşın taleplerini alıyoruz, hangi kurumu ilgilendiriyorsa onlara iletiyoruz ve o sorunun çözümüne gayret gösteriyoruz. Bunun dışında Vali Bey ile görüşeceğim diyenler varsa onlarla da görüşeceğim. Halk günü yapıyoruz. Aydın’da da yaptık. Haftada bir, 15 günde bir saat belirleyeceğiz, bilgilerini alacağız, biz davet edeceğiz. Kapımız her zaman vatandaşa açık” ifadelerini kullandı.

HERKESİN DÜŞÜNCESİNİ AÇIKLAMASINDAN YANAYIM

Kentte yürüyüş, konser ve çeşitli etkinliklerin geçmiş dönemde yasaklandığı hatırlatılan Vali Aksoy, konuyla ilgili, “Bazı istihbarat bilgilerimiz varsa bazen kısıtlayıcı önlemler alabiliyoruz. Bazen iyi niyetli bir grubun yapacağı açıklamayı bir provokatör amaçlı bazı kişilerin sabote edeceğini görebiliyorsunuz, duyabiliyorsunuz. Bazen bir yerden bir yere gideceğiz diyorlar, trafik aksıyor, başka bir düzen aksıyor. Ben kişisel olarak herkesin düşüncesini açıklamasından yanayım, o noktada sıkıntılı bir durum yok ama kamu düzeni açısından genel anlamda bir sorun varsa ona da mümkün olduğu kadar en hafif şekilde yapma noktasında bir düşüncem var. Konserlerin içeriği nedir, hangi noktadadır, hangi gerekçelerle yasaklanmıştır onlara bakmak lazım” şeklinde konuştu.

Saldırının düzenlendiği yere Türk bayrağı asıldı Saldırının düzenlendiği yere Türk bayrağı asıldı

BU SORUMLULUĞU

KİMSE ALMAZ

Eskişehir’de depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılacak olan 6 okul hakkında açıklamalarda bulunan Vali Aksoy, “Öğrencilerimizin de velilerimizin de bu serzenişi kendilerine göre haklı. Bir inceleme yapılıyor, sonra bina uygun değil yıkılması gerekir, güçlendirilmesi gerekir deniyorsa onu yapmadığımız zaman sorumlu durumuna düşeriz. Yıkılması gereken bir binaya biz çocuklarımızı koyarsak yarın orada bir deprem meydana gelirse bu hepimizi üzer. Ne zaman kesinleşmişti velileri önceden bilgilendirmek lazım ama rapor yakın bir tarihte gelmişse Milli Eğitim’in de yapacağı bir şey yok. Bunu yıkmayalım, bir dahaki seneye erteleyelim, bu sorumluluğu kimse almaz. Ben ayrıntılardan bilgi sahibi değilim ama belki rapor yeni geldi. O tarihlere bakmak lazım. Tarih daha öncesindeyse ve bilgilendirilmemişse bu eksikliktir. Okul müdürleri tarafından mutlaka velilere anlatılması gerekir. Ama yakın bir tarihse benim Vali olarak hayır bunu taşımayalım diye bir yetkim de yok, vicdanen bunu yapma durumu da olamaz. Velilerimizin olaya bu boyutuyla bakmaları lazım. Diğer boyutuyla eleştirileri haklı olabilir. Bana görüşmek için geldiler, biz İl Milli Eğitim’e yönlendirdik” dedi.

ESKİŞEHİRSPOR ÜST LİGLERE LAYIK

“Bizi övseler de çok etkilenmeyiz, eleştirseler de çok etkilenmeyiz” diyen Vali Aksoy, “İşimize bakarız. Hatamız varsa bunu düzeltiriz, yoksa işimize bakar geçeriz” ifadelerini kullandı. Futbola büyük ilgi duyduğunu belirten Vali Aksoy, “Futbola ilgimiz oldukça fazla. Sadece bir Vali’nin ya da sadece bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın değil, kentin bütün dinamiklerinin sahip çıkması gereken bir konu. Süreç içerisinde mevcut durum nedir, ne düşünülüyor, ne talep ediliyor, onları bir masaya yatıracağız. Bakacağız. Eskişehirspor geçmiş yıllarda önemli başarıya sahip olmuş, taraftar kitlesi çok yüksek olan bir kentin takımı. Dolayısıyla BAL liginde olması herkesi üzüyor. Üst liglere layık olan, bir de çok güzel bir stadyumu var, bu stadyumda Süper Lig maçları izlemek hepimizi mutlu eder” ifadelerini kullandı.

M. ANIL AKSOY