Akaryakıta art arda gelen zamlar üreticinin girdi maliyetlerini artırmaya devam ederken, pazardaki ürünlerin fiyatlarını da etkiliyor. Eskişehir’de pazarcılık yapan esnaflar akaryakıta gelen zamların tüm ürünleri doğrudan etkilediğini belirterek kışa doğru gelindiğinde meyve ve sebze fiyatlarında belirgin bir artış yaşanacağını söyledi.

BU BÖYLE GİDECEK

Pazar esnafı Musa Açık, benzin ve motorine gelen zamların ürünlere 5 lira civarından yansıyacağını belirterek, “Zam yapıldıkça, üreticiye mazotta yardımcı olunmadıktan sonra bu böyle gidecek. Altta kalanın canı çıkıyor maalesef Türkiye’de. Bu kervan böyle gelmiş böyle gidecek. 15 liraya satacağımız malı yarın 20’ye satacağız. Yansıyor muhakkak. Çiftçiye mazotu pahalı verdikten sonra düzelmez. Allah sonumuzu hayır eylesin” dedi.

BİZ DE ZOR DURUMDAYIZ

Esnaf Mehmet Karabıyık akaryakıt zamlarının fiyatlara şu anda yansımadığını, ilerleyen süreçte mecburen yansıtacaklarını belirterek, “Şu anda yansıtmadık ama ileriye doğru yansır. Akaryakıta zam geldiği zaman mecbur her şeye yansır. Biz de zor durumda kalıyoruz mecbur müşteriye yansıtıyoruz. 10 liralık bir artış olabilir. Zaten sezonun sonları geliyor. Ürünler bağlanıyor. Yazlık ürünler yavaş yavaş yerini kışlık ürünlere bırakır” şeklinde konuştu.  

ZAMLAR DEVAM EDER

Benzin ve mazottaki artışın özellikle kente dışardan gelen ürünlere büyük etkisinin olacağını ifade eden esnaf Kadir Şahin ise, “Şu anda yansımaz ama Eskişehir yerli bahçe malları bittikten sonra Antalya ve dış çevre illerden gelen mallara çok yansır. Kiloda 5 lira zam olur. Zaten 2 – 2 buçuk lira arası masraf olacak. 5 lira olur yani rahat. Nereden ne getirirsen getir kiloda 5 lira yansır. Mazot da yılbaşına kadar 50 lirayı geçer. Ürünlere de 7 lira ile 10 lira zam gelir” dedi.

İzmir'de 3,7 büyüklüğünde deprem İzmir'de 3,7 büyüklüğünde deprem

VATANDAŞI DA YORUYOR

Esnaf Mehmet Teke de zamların yansımalarını önümüzdeki haftadan itibaren görüleceğini belirterek, “Maliyetler gün geçtikçe çoğalıyor. Vatandaşı da bizi de yormaya başladı. Biz ülkede 1 saat sonra ne olacağını tahmin edemiyoruz. Öyle bir ortam var. Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Vatandaş ilerde ne yapar bilemiyoruz. Özellikle emeklilerin düşük ücretleri çok büyük yansıyor. Buna da çözüm üretilirse iyi olur. Bir kere girdileri düşürecekler” ifadelerini kullandı.

M. ANIL AKSOY