Geçtiğimiz günlerde 125 CC motorların B sınıfı ehliyetle kullanılabileceği müjdesi verildi.

Haberi duyan vatandaşlar henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen piyasadaki 125 CC motorları neredeyse tüketti.

Orta segment olarak tabir edebileceğimiz bir motosikleti, sadece B sınıfı ehliyetle ve motosiklet ehliyeti olmadan kullanabiliyor olmak, vatandaşları fazlasıyla sevindirdi.

Öyle ki piyasadan gelen haberler satışların en az 2 katına çıktığı ve mağazalarda neredeyse 125 CC ve altına motor kalmadığı yönünde.

Eskişehir’de bir esnafın açıklamalarını sizlere aynen aktarıyorum:

“125 cc motorlar B sınıfı ehliyetler ile kullanılabilecek diye bir konu açıldı. Bu bizim açımızdan da bu motorların satışını arttırdı. Aslında 125 cc motorlar biraz daha ara motorlardı. Genellikle 50 cc motorları B sınıfı ehliyeti olanlar, 200 ya da 250 cc gibi daha yüksek motorları da A2 ehliyetiyle kullanılıyordu. Bu açıklamadan sonra 125 cc motor satışlarımız biraz daha arttı. Adet bazında Ayda 10 tane motor satarken şimdiden ortalama 28 adet satmaya başladık.”

Gördüğünüz gibi esnaf da motosiklet tutkunları da bu karardan memnun. Ancak burada unutulmaması gereken temel konu güvenlik.

125 CC veya daha yüksek motorlar için yarım kask kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.Mutlaka tam kask, dizlik ve kollukla kullanmalısınız.

Son olarak belki de önemli konu ise 125 CC motorların fiyatlaru.

Piyasaya şöyle bir göz gezdirdiğimizde 125 CC motorların 28 bin liradan başlayıp 75 bin liraya kadar çıktığını görebiliyoruz.

Mevcut ekonomik şartlarda, fiyat-performans açısından 125 CC motorların kullanıcılar için çok iyi bir alternatif sunduğu aşikâr.