İstanbul’da Barajlar Doluyor: İSKİ’den 21 Ocak Güncel Veriler

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar, barajlardaki su seviyesini merakla takip ediyor. Son günlerde etkili olan soğuk ve yağışlı hava, barajlara umut oldu. İSKİ, 21 Ocak itibariyle barajlardaki güncel doluluk oranlarını açıkladı. İşte detaylar…

ESÇEVDER'den Bursa'ya çevre gezisi ESÇEVDER'den Bursa'ya çevre gezisi

Barajlarda Doluluk Oranı Yüzde 60’a Yaklaştı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), bugün internet sitesi üzerinden barajlardaki güncel doluluk oranlarını duyurdu. Buna göre, İstanbul’un barajlarındaki ortalama doluluk oranı yüzde 59,53’e yükseldi. Bu oran, geçen yılın aynı döneminde yüzde 19,28 seviyesindeydi.

İSKİ’nin verilerine göre, en yüksek doluluk oranına sahip baraj Elmalı Barajı oldu. Elmalı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 84,85 olarak ölçüldü. En düşük doluluk oranına sahip baraj ise Papuçdere Barajı oldu. Papuçdere Barajı’nın doluluk oranı yüzde 26,47 olarak kaydedildi.

Yağışlar Barajlara Can Suyu Oldu

İstanbul’da kurak geçen yaz ve sonbahar aylarının ardından, Kasım ayında başlayan yağmurlarla birlikte barajlarda doluluk oranı artmaya başladı. Özellikle Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava dalgası, barajlara can suyu oldu. Cumartesi sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağışın ardından barajlardaki doluluk oranının yüzde 62 seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ