Eskişehir ve ilçelerde yaz boyunca devam edecek olan Gençlik ve Spor Bakanlığı Yaz Spor Okulları ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Engelsiz Spor Okulları açılış töreni, Perşembe günü gazetemiz baskıya girdiği saatlerde Dedekorkut Parkında gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllarda Yenikent Şehit Anıl Gül Spor Salonu’nda yapılan açılış töreni bu yıl açık havada yapılmış oldu. Kurulan stantlarda töreni izlemeye gelen Eskişehirlilere branş tanıtımları yapıldı. Branşlar uygulamalı olarak katılanlara anlatıldı.

27 branş, 92 antrenör, 22 tesis

Yaz spor okulları bu yıl da 27 farklı branş, 92 antrenör ve 22 spor tesisimi ile yaz boyunca halkın hizmetinde olacak. Atıcılıktan bilek güreşine, badmintondan haltere, masa tenisinden karateye açılan yaz spor okulları sayesinde çocuklar ve gençler yaz tatilini spor dolu geçirerek yeni branşlarla tanışacak. Gerçekleşen olan açılış töreninde bir konuşma yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Osman Ercan, geçtiğimiz yıl 46 bin 200 çocuğun yaz spor okullarından yararlandığını ifade etti.

Çocuklar sporla tanışıyor

Müdür Ercan yaptığı konuşmada, “Bakanlığımız bünyesinde her yaz sezonunda eğiti öğretim takviminin sona ermesi ile startını verdiğimiz Yaz Spor Okulları Programı kurumumuzun vazgeçilmezi ve en kıymetli uygulamalarından birisidir. Bu program sayesinde her yaz binlerce çocuğumuzu ve gencimizi sporla tanıştırıp onların hayatlarına sağlık yönünden kocaman bir fırsat penceresi açıyoruz. Gençlerimiz açısından çok özel bir dönem olarak değerlendirmemiz gereken yaz spor okullarımız bu yıl da 27 farklı branş, 92 antrenör ve 22 spor tesisimizle yaz sezonu boyunca siz kıymetli Eskişehirli gençlerimizin hizmetinde olacak” dedi.

Olimpiyat şampiyonları çıkacak

Hem çocukların hem ülkemizin geleceğinin teminat altına alınması için yaz spor okullarının çok önemli olduğuna değinen Müdür Ercan, “Yaz spor okulları kapsamında sporla tanışan çocuklarımızın arasından yarın belki de Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonları çıkacak. Ailelerini, bizleri ve ülkemizi gururlandıracak, bayrağımızı uluslar arası arenalarda dalgalandıracak, kendinden sonraki nesiller için çok güzel bir rol model olacak. Bizler bu ümitle adeta toprağa bir tohum ekercesine çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini teminat altına alma adına ekibimizle, antrenörlerimizle birlikte yoğun bir çaba ve gayret sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

46 binden fazla genç yararlandı

Sivas’ta kürsü peşindeler Sivas’ta kürsü peşindeler

Müdür Ercan sözlerini şöyle noktaladı; “2023 yılında 21 bin 300’ü erkek 24 bin 900’ü kız çocuğumuz olmak üzere toplam 46 bin 200 gencimize tesislerimize hizmet verdik. Yarınlarımızın teminatı çocuklarımızı günümüzün hastalığı ekran bağımlılığından kurtarmak, birçok etken dolayısı ile muhatap olduğumuz salgın hastalıklardan korumak ve onlar için sağlıklı bir yaşam ümidimiz varsa hayatımıza sporu yerleştirmekten başka çaremizin olmadığını bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz.  2024 yılı yaz spor okullarımızın tüm çocuk ve gençlerimize sağlık, mutluluk ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum.”

Muhabir: SEMİH AKDEMİR