Eskişehir’in mevcut sorunları üzerine sıkça kafa patlatıyor, günlük köşe yazılarımıza bu sorunlara işaret etmeye gayret ediyorum. Elbette ki bunu gerçekleştirirken de kanaat önderlerinin, kurumların, bilim insanlarının görüş ve önerilerine de sıklıkla köşemizde yer vermeye çalışıyorum.

BEBKA da görüş ve önerilerine sıkça başvurduğum önemli kurumlardan biri olduğu için BEBKA raporlarına başvuruyor, BEBKA’nın ortaya koyduğu çalışmaları Eskişehir merkezli ele alarak kamuoyuna duyurmaya çalışıyorum. BEBKA 2024-2028 Bölge Planı üzerinde çalışıyor. Kurumun web sitesinde yayınlanan 2024-2028 Bölge Planı Taslak metni de özenle okuduğum bir rapor durumunda. Raporun “Altyapının ve ulaşım bağlantılarının geliştirilmesi, dengeli mekânsal gelişme ve ekonomik büyümenin sağlanması” başlıklı bölümünde bizlerin de sıkça dile getirdiği noktalar dile getirilerek BEBKA tarafından çözüm önerileri ile sunuluyor.

Bakın Raporda neler deniyor;

·        Eskişehir’in kuzey ve güneydeki ilçelerinin ana ulaşım güzergahlarına bağlantılarının iyileştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. 

·        Ayrıca Eskişehir’de sanayi bölgeleri ile Hasanbey Lojistik Merkezi’nin ana hatta bağlanması da karayolu yerine demiryoluyla taşınan yük miktarının artmasına katkı sunacaktır.

·        Havayolunda ise Eskişehir Hasan Polatkan havalimanının daha verimli biçimde kullanılması büyük önem arz etmektedir. 

·        Eskişehir’de toplu taşıma ile ulaşım imkanına sahip olan çok daha az kırsal yerleşim bulunmaktadır. Nüfusun kırsalda tutundurulması için erişilebilirliğin artırılması gerekmektedir.

·        Eskişehir’de Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinden oluşan kent merkezinde D200 karayoluna alternatif oluşturacak biçimde Kuzey Çevreyolu açılacaktır. (Proje önerileri)

BEBKA 2024-2028 Bölge Planında Eskişehir’in ulaşım ve trafik sorunları üzerine Eskişehir kamuoyunun yıllardır işaret ettiği sorunları dile getirerek Eskişehirlilerin dertlerine tercüman olmuş durumda. Bu sorunların siyasi beklenti ve kaostan uzak ivedilikle ele alınması aslında Anadolu coğrafyası ve ülkemiz ekonomisinin gelişimi için de büyük önem taşıdığı ortaya çıkıyor.

Daha ne bekleniyor, anlamak mümkün değil…

EMİNE NUR GÜNAY’I ÖZLEDİK Mİ ACABA?

Bir siyasetçi için çalışıyor ya da çalışmıyor gibi cümleler kurmaya hiçbir zaman ısınamadım. Siyasete girdiğiniz zaman hem halkın hem de partinizin sizden beklentileri farklı olabiliyor ve doğal olarak her iki beklentiyi de karşılamak için çaba sarf etmeniz gerekebiliyor.

Vatandaş köy köy, mahalle mahalle gezen, ayağına gelen siyasetçileri her zaman tercih eder. Halkın içinde olan siyasetçi her zaman rakiplerinden bir adım öndeymiş gibi bir algı olur.

AKP sıralarından Eskişehir milletvekilliği yapan Prof. Dr. Emine Nur Günay son günlerde hangi ortama girsem adını duymaya başladığım bir isim. Emine Hoca nezaketi ve centilmenliği ile hava kattığı siyasi tablomuz içinde çalışkanlığıyla saygıyla anılan bir isim olarak akıllarda kalmışa benziyor.  

Nasıl olmasın ki? Emine Hoca, bir bakıyorsunuz yurtdışında Avrupa'nın herhangi bir kentinde ulusal çıkarlarımızı korumaya çalışıyor, bir bakıyorsunuz FETÖ duruşmalarını takipte, bir bakıyorsunuz Eskişehir'in herhangi bir ilçesinin herhangi bir köyünde durmadan çalışıyordu.

Hem partisinin kendisine verdiği görevi yerine getirmeye çalışıyor hem devlet görevinde bulunuyor hem de vatandaşın beklentilerini karşılıyordu. Emine Hoca’nın Eskişehir ilçelerine hem siyasi hem ekonomik hem de kültürel katkı sunduğunu söylememiz şart.

Evinde oturup aile bütçesine katkı sunan kadınlara markalaşma yolunda ilham veren ve ihracatla tanıştıran bir isimdi.

Eskişehirlilerin bile unuttuğu ilçelerimizin birçok değerini tekrar hatırlamamızı sağlamıştı.

Kendisini siyasete değil Eskişehir'e adamış görüntüsü ile takdirleri toplamıştı.

Taraflı tarafsız kamuoyu Emine Hoca’yı özlüyor mu dersiniz?