Korku ve gerilim türü film ve dizileri çok izlemem çünkü bana hitap etmezler, çok fazla adrenalin, çok fazla gerilim, 'ne olacak?, ölecek mi? gibi soruların yanı sıra cam scare'nin nerede, nasıl, var mı? yok mu?

Korku ve gerilim türü film ve dizileri çok izlemem çünkü bana hitap etmezler, çok fazla adrenalin, çok fazla gerilim, 'ne olacak?, ölecek mi? gibi soruların yanı sıra cam scare'nin nerede, nasıl, var mı? yok mu? gibi tereddütler eşliğinde, filmden keyif alma olasılığının giderek düştüğünü hissederim. Bir evren dışında, o evren ise, bir çok kişinin sevdiği ve 'gerçek hikaye' uyarlaması olduğu iddia edilen ve başrollerinde olan çiftimizin gerçek hayat yaşantıları da kanıtlarla sunulmuş olan Conjuring/Korku Seansı serisidir.

***

Oyuncak bebekler, geçmişten bugüne kadar 'rahatsız edici' şeklinde yorumladığım bir insan icadıdır. Bunun sebebleri arasında tabiki de, chuchy ile küçük yaşlarda tanışmış ve defalarca izlemiş olmamın da etkisi büyüktür. Conjuring/Korku Seansı evreninde ise bütün 'lanetli eşyalar'dan daha çok öne çıkan bir bebek var, Annabelle. Bu seri, ilk olarak 2014 yılında izleyici karşısına çıktı. 3 seriden oluşur ve çok fazla 'cam scare' olmadan, konu etkeninde gerilim olarak karşımıza çıkmakta. Yönetmen ve senaris, ani korkutma işinden çok, film serüveni boyunca, daha az cam scare ve daha çok 'konu korkutması' olarak izleyici ile buluşturdu. Yukarda bahsettiğim sorular minumuma indirirek, bu türü çok benimsememiş izleyiciye, güzel bir seyir zevki sunuyor.

***

En çok filmi 2019 yılında karşımıza çıkan Annabelle, korku ve gerilim türündeki sinemanın 'en ünlü lanetli bebeği' konumunda bulunuyor desek, doğru söylemiş oluruz. Dünya çapında bilmeyen insanın çok az olduğu Annabelle Conjuring/Korku Seansı serisi ile de doğrudan bağlantılı. 3. filmin başrolünde, bu film serisine aşina olanların tanıdığı demonologlar  Ed ile Lorraine Warren çifti var. filmimizin konusuna gelirsek ; ''Şeytani oyuncağı evlerindeki kötücül nesneler odasında kutsal camla kaplı bir vitrine kilitleyip, vitrini de bir rahibe kutsatırlar. Bir yıl sonra, Warren çiftinin kızları Judy'nin odayı ziyaret edip hem Annebelle’i hem de orada bulunan tüm şeytani ruhları uyandırmasının ardından ailenin evinde bir dizi olay yaşanır.''