Kore sinemasının 'dramatik' olaylarını her ne kadar sevmesem de, Black Knigh 'bilimkurgu draması' olarak gerçekten başarılı bir iş. Netflix'e geldiği zamandan beri izleyenleri kendisine hayran bırakmayı başardı. Güzel bir distopik gelecek senaryosunun kurulduğu dizi de, distopik geleceklere ve aniden gelişen olaylara meraklı izleyiciler için kesinlikle aradıkları seçenek olduğunu söyleyebiliirim.

***

Black Knight, 2071’de hava kirliliğinin had safhaya geldiği ve insanların nefes almak için solunum maskeleri kullanmak zorunda kaldığı bir dünyayı resmediyor. Bu dünyada insan nüfusunun yalnızca yüzde biri hayatta kalmış ve Kore Yarımadası’nın ıssız topraklarında toplum katı bir şekilde sınıflara ayrılmıştır. Bu sistemde kuryeler büyük önem taşımaktadır ve mültecilerin hayatta kalmak için tek umudu kuryelik yapmaktır. Black Knight, bu kaos dolu ortamda olağanüstü savaş becerilerine sahip efsanevi bir kurye olan “5-8” ve onun izinden ilerlemenin hayalini kuran “Sawol” adlı mültecinin öyküsünü anlatıyor.

***

Black Knight, aynı adlı popüler webtoon’dan uyarlandı. Bu eser; web draması, web romanı, webtoon ve öykü yaratıcılarını, eserlerini farklı formatlarda uyarlayabilecek olan eğlence sektörü uzmanlarıyla buluşturan Asian Film Market etkinliğinde E-IP Ödülü’nü kazandı. Hikâye, bilindik bir iş kolu olan Kuryeleri, insanlığın hayatta kalmasından sorumlu olan benzersiz bir grup olarak tasvir eden yaratıcı konusuyla büyük ilgi topladı.

***

Kim woo-bin (Our Blues, White Christmas), dizide “5-8” adlı efsanevi kuryeyi canlandıracak.

Kang You-seok (Payback, Melting Me Softly), Büyük hayranlık duyduğu “5-8” gibi kurye olmayı hayal eden mülteci çocuk Sawol rolünde karşımıza çıkacak.

Esom (Taxi Driver, Save Me), Savunma İstihbaratı Komutanlığında çalışan ve Sawol’un hayatını kurtararak ona kendi ailesinden biriymiş gibi bakan bir askerî görevliyi canlandıracak.

Song Seung-heon (Dinner Mate, The Great Show), silah olarak oksijenle dünyayı yöneten Cheonmyeong Group’un tek varisi Ryu Seok karakterine hayat verecek.