Uzun metrajlı filmler, genelde konularını daha uzun sürelere yayabildikleri için, 'sindire sindire' izleyiciye aktarırken, kısa metrajlı filmler, izleyici üzerinde genelde şok etkisi yaratmaktadır.

Kısa metraj -1

Uzun metrajlı filmler, genelde konularını daha uzun sürelere yayabildikleri için, 'sindire sindire' izleyiciye aktarırken, kısa metrajlı filmler, izleyici üzerinde genelde şok etkisi yaratmaktadır. İşledikleri konu her ne olursa olsun, sadece etkiyi izleyiciye geçirip adeta bir 'soğuk duş' etkisi yapar. Bu tür kısa filmler genelde zekice hazırlanması gerekmektedir, izleyici konuyu çok kolay anlamalı, verilen mesajı hemen alıp, üstüne düşünmelidir. Bu hafta, bir çok günlük hayat sorunu ile ilgili 'soğuk duş' etkisi olarak tanımlanan hissi yaşabileceğiniz 4 kısa filmi paylaşacağım..

1.Hair Love

2019 yılında vizyona giren Bad Hair filminin artan popülaritesi ile birlikte, siyah saça odaklanan nüanslı filmlere ve bununla ilgili birçok konu başlığına ilgi arttı. Göz atmaya değer olanlardan bir tanesi de Matthew Cherry’nin ödüllü animasyon kısa film başyapıtı Hair Love‘dır. Animasyon dalında 2020 yılının En İyi Kısa Film ödülünü alan ödüllü kısa film, oldukça güçlü bir animasyon filmidir.

2. The Old Man and The Sea

Ernest Hemingway’in aynı adlı romanından uyarlama olan 1999 yapımı The Old Man and The Sea isimli ödüllü kısa film, En İyi Animasyon Kısa Filmi dalında Oscar da dahil olmak üzere döneminde pek çok ödül kazanmıştır. Bunun bir nedeni filmin yönetmeni Aleksandr Petrov’un romana ve yazarına olan saygısıyla olağanüstü güzellikte ögeler kullanmış olmasıdır. Çünkü 20 dakikalık yağlı boya tablolarından oluşan animasyonu tamamen boyayabilmek için iki buçuk yıl ve tamamında yavaş kuruyan pastel yağlı boya kullanmak gerekliydi.

3.  Save Ralph

Ödüllü kısa filmler listemizin sonuna geldik. Hayvan hakları derneği Humane Society International, geçtiğimiz yıl kozmetik endüstrisinde hayvan testlerinde perde arkasında neler olduğunu vurgulamak için yeni bir kısa film olan Save Ralph’i yayınladı. Londra’nın stop motion stüdyosu Arch Film Studio tarafından yaratılan ve Spencer Susser tarafından yönetilen üç dakikalık filmde ünlü aktör Ricky Gervais ve yönetmen Taika Waititi’nin seslendirmeleri var

4. The Criminals

Serhat Karaaslan’ın 2020 yılında Sundance’te dünya prömiyerini yaptığı psikolojik gerilim filmi Suçlular’da, nikahsız ilişki suç sayılıyor. Küçük bir Türkiye kasabasında Nazlı ve Emre’nin baş başa kalma arayışları, otel personelinin evli olmadıkları için oda ayırmalarını yasaklamasıyla tam bir çileye dönüşüyor.