Sercan Tekin

Günümüz şehirli insanının özgürlüğünü hissettiği nadir anlardan birisi de motosiklet üzerinde rüzgarı hissettiği anlardı. Şehir trafiğinin kaosundan biraz olsun uzaklaşmak ve özgürlüğün tadına varmak için kullanılan motosikletin günümüzde mevcut ekonomik durumdan dolayı her ne kadar maliyeti artsa da en çok tercih edilen araç olduğu da yadsınamaz.

Peki, motosiklet kullanmak için izlemeniz gereken yollar nelerdir hep birlikte bir göz atalım. Bir motosiklete sahip olma hayaliniz ve motosiklet ehliyeti alarak yollarda bor göstermek gibi bir arzunuz varsa hemen bu yolları izlemeye başlayın.

İlk olarak yaşınızın yeterli olması ve yeteneklerinizin motosiklet ehliyeti almak için yeterli olması gerekiyor.  Çünkü ehliyet konusunda çeşitlilik motosikletler için de oldukça fazladır.

M Sınıfı: Motorlu bisiklet adı ile bilinene 2, 3 veya 4 tekerleği bulunan moped kullanıcılarının sahip olması gereken ehliyettir.

A1 Sınıfı: Tekerlek sayısı 2 veya 3 olan ve silindir hacmi 125 CC’ye kadar olan motosikletleri kullananların sahip olması gereken ehliyettir.

A2 Sınıfı: Motor gücü35 kW’dan fazla olmayan motosiklet kullanıcılarının sahip olması gereken ehliyettir.

A Sınıfı: Motor hacmi 35 kW üzerindeki motosikletleri kullananların sahip olması gereken ehliyettir.

B1 Sınıfı: 4 tekerlekli ve motosiklet sınıfındaki motorları kullananların sahip olması gereken ehliyettir.

Motosiklet ehliyeti almak için koşullar farklılık gösteriyor. Dikkate almanız gereken en önemli iki faktör yaş ve tecrübe...

• B1, A1 ve M sınıfı ehliyet almak isteyen motor sürücülerinin en az 16 yaşını doldurmuş olmaları şarttır,

• A sınıfı motor ehliyeti alma niyetiniz varsa 24 yaşını tamamlamalı ve 2 yıldır A2 sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız,

• A2 sınıfı ehliyet satın almak isteyen sürücüler en az 18 yaşında olmalıdır,

• Ehliyet almak için okuryazarlık şartı bulunduğundan ehliyet alacak kişilerin en azından ilkokul seviyesinde diplomaya sahip olmaları gerekir.

Elbette unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi de ehliyet almak için öncelikle bir ehliyet kursuna başvurmak gerektiği. Ehliyet kursları, sizin için sınavlara katılmanızı sağlar ve yazılı sınavı geçebildiğiniz takdirde direksiyon sınavına katılmaya hak kazanırsınız.

Teorik sınavda 50 soru sorulmaktadır. Puan değerlendirilmesi ise 100 üzerinden yapılır. Sınavın geçme notu 70’dir. Yazılı sınavı geçtikten sonra 35 dakika süren ve 5 dakikası özel bir parkurda gerçekleşen motosiklet direksiyon sınavına tabi tutulursunuz.

Tüm bu sınavları hallettiniz diyelim. Bir sonraki aşama ise gerekli olan evraklar.  Kısaca onlara da bir göz atalım:

Motosiklet ehliyeti almak için bir özel sürücü kursuna başvurmanız durumunda sizden aşağıdaki belgeleri bir araya getirmeniz talep edilecektir.

• Kimlik fotokopisi (Kimliğiniz yoksa kimlik yerine geçen belgeler de sunabilirsiniz)

• Diploma veya hala öğrenciyseniz öğrenci belgesi,

• Adli sicil kaydı,

• Aile hekiminden alınmış sağlık raporu,

• Varsa sahip olunan sürücü belgelerinin fotokopisi,

• Son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,

• Teorik sınav ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz,

• 18 yaşından küçükler için veli veya vasinin verdiği muvafakatname