Eskişehir’de milletvekili genel seçimlerinin kazananı şüphesiz birinci parti olan ve üç milletvekili çıkartan CHP’dir.

Eskişehir’de seçimlerin bir başka kazanan partisi ise oylarını arttırmayı başaran ve yine bir milletvekili çıkartan İYİ Parti’dir.

Eskişehir’de 18.622 oy alan Zafer Partisi, 8.800 oy alan Yeniden Refah Partisi, 7.891 oy alan Memleket Partisi, beklenmeyen bir oy performansı göstermelerinden dolayı başarılıdır.
AKP performans olarak 32 ten ikiye düşmüş gibi değerlendirilse de milletvekili sayısı 7 iken üç milletvekili vardı. Şimdi 6 milletvekilinden 2 sini aldı..

Teşkilatların boşalması, atama süreçlerinin uzaması ve depremin etkileri ve aday kesinleştirmeleri derken, sıkıştırılmış bir çalışma takvimle ile karşı karşıya kaldıklarını da düşünmek gerekir..

CHP ile aralarında anlamsal ve oransal bir fark yoktur.

CHP’ de teşkilat değişikleri yapılmamış ve 3 ana belediye seçimlerde lojistik destekleri de dâhil olmak üzere milletvekillerinin yanlarında yer almışlardır.

CHP’ nin çalışmaları, teşkilatların ekonomik olarak desteklerinin yeterli olmayışları, aday belirlemelerinde yapılan tutarsızlıklar, genel merkezin yürüttüğü teknik organizasyon ve nitelikli propaganda anlayışlarının topluma yeterli tanıtımların yapılmayışları, seçmenlerin aday belirleme süreçlerindeki tepkilerin sandığa yansımaları ve bir çok sistematik yanlışlıklar buna rağmen Eskişehir’de başarılı sonuç alınmıştır.

Kırsal alandan gelen oylara bakıldığında bu açıkça gözükmektedir..


***
Eskişehir’de seçimlerinde başarısız diğer bir parti de MHP ‘ dir. %7,18 oy oranı ile 43.670 oy almıştır. Diğer kaybedeni BBP sidir.6.866 oy almıştır..

2028 HDP 25 bin oy almışken, Yeşil sol parti adı altında girdiği seçimlerden 12 bin oy almış, TİP 9.941 oy’ u bütün imkânsızlıklara rağmen oy almayı başarmıştır. Kendilerini tebrik ediyorum..

***
 CHP’nin ittifak başarısı yoktur. Tabela partisi görünümünde olan Deva, Gelecek seçimlerde hiç gözükmezken, Saadet ve DP seçmeninden gelen oylarla birazcık kımıldamıştır. İYİ Parti’nin başarı olarak gözüken oy artışı, nitelikli bir artış olmadığını, Emine Edizgil’ in siyasetin sosyolojisini hiç bilmediği anlaşılmıştır. Çok az da olsa oy artışı ise, adayların bireysel çalışmalarının seçim kampanyasına etkisi, başarı olarak değerlendirile bilinir.

Deva ve Gelecek partisinin bu çalışmalarda varlığını göremedik.

Demek ki TWETTİR –SOSYAL MEDYA DA yayımladıkları POZOMETRİK olarak çekilen fotoğraf POZLARLA politika olmuyor. Zaten bu tartıya hiç çıkmayan partinin üyesi yoktu ki? çalışanı olsun.
***
Gelelim asıl meseleye.

Çok az aydın ve analitik düşünen yazar ve aydınların dile getirdiği konuya. Aylardan beri bizler gazetelerde TV yorumlarda yazar anlatırız.

Milli irade çöpe gidiyor diye manşet attığımız yazılarımızda arşivlerimizde duruyor..

Şimdi milletvekilliği için çöpe giden oylar neden konuşulmuyor..

Hani milli irade nerede kaldı?

Çıkartılan seçim kanunda herkes şu zokayı yuttu..

Dediler ki MHP’ nin önerisiydi bu. Baraj % 7…Amma velakin D-HONT sisteminin getirebileceği sonuçları aylar öncesinde gördüğümüzde şunları söylemiştim.

Yüzbinlerce oy çöpe gidecek.

Bu ittifak sistemi CUMHUR ittifakına yarar. Bir mühendislik çalışmasıdır. Eskişehir’ de MHP, AKP listesinden 3. sıradan yer verilse 4’ü BBP ile birlikte zorlardı.

Şimdi bu işten en karlı çıkan DEVA, GELECEK ve SAADET partisidir.

Hiçbir şey yapmadan milletvekilliklerini kapmıştır. Peki, bu stratejik hatanın suçlusu kimdir?

DEVA’ ya 15,Gelecek partisine 10,Saadet partisine 10, DP den üç. CHP’ ye ne kaldı? Onuda siz söyleyin sansürledim..

Şimdi bu nasıl bir akıl tutulması?

CHP ye oy veren seçmenin sırtından maliyetsiz milletvekili olma..

Aslında bu nitelikli bir dolandırma. Politik kolpa hareketi. Nasıl görülmez bu. Hayret ki hayret..

İnanılmaz bir hata.

CHP’ nin içinde ki GUGUK kuşları..  Soru şu gerçek guguk kuşları kim? Siz onlara bakın. Uğur Dündar’ da ahkam kesmişti aylar öncesi..

Sürekli şunları söylüyorduk. Toplumun önemli değişikler var. Toplumsal faylanma var. Sosyolojisi var. Eski Türkiye üzerinden okumalar çoktan çöpe gitti. Dünya yeniden biçimlendiriliyor. CHP bunun farkında bile değil.

Okuma demeyeceğim artık.

Öngörmek.  Bütün mesele bu. Mustafa ÖNDER’ in yanına uğramıştım bir kahvesini içmek için. Yahu abi dedi, sen aslında siyaset bilimcisisin senin araştırmacı olduğunu bilmeyen yok. Eskişehir’in hafızasın. Bunu ben söylemiyorum. Her kes söylüyor. Bu gerçekleri biliyorsun da, neden? söylemiyorsun deyince, yazdım defalarca, dilimde tüy bitti anlata anlata. Benim gibi yazan uyaran birçok değerli arkadaşlarım da var dedim.

Beni kim aradıysa, telefonlarına dönmüşümdür. Benim kontrolsüz egolarım yok ki. Kendilerini uzman politikacı zanneden, kibirlilikleri paçalarından akan CHP’ lilerin ve AKP lilerin beni aramalarına gerek yok. Arayanlara da, eleştirenlerde sağ olsun. Onlar benim için kıymetli insanlardır..

Merak etme, Herkes her şeyi çok biliyor.

****

CHP Liste hataları yıllardan beri yapılıyor. CHP’ li üyeler bunu kanıksadı. Bugünkü mesele değil ki! Bu bir salgın hastalık olmuş, kronikleşmiş..

Böyle böyle alıştırdılar CHP’ lileri..

Ekmelettin vakası yaşandı, Kılıçdaroğlu’ nun bu hatası görmezden gelindi. Şimdi zamanı değil dendi..eyvallah..O zamanlar Cumhurbaşkanı Adayımız Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen’ di..

Aslında hocamıza atılan bir politik kazıktı..

Sindirim zorluğu çeksek te, içimize atmıştık.

Neredeyse, Abdullah Gül aday gösteriliyordu Meral Akşener’in direnci ile vazgeçildi ve son anda Muharrem İnce aday gösterildi ve yalnız bırakıldı..

Seçilecek aday denildi olmadı! Kılıçdaroğlu aday gösterildi ve ilk tur belli oldu.

Şimdi 2.tura kadı.

Her şey sıfırlandı diyorlar..

Mecliste sayı üstünlüğü kimde? Cumhur ittifakında. Bir tıklasa anayasa değişiklikleri yapabilecek kapasite var.

Ne diyelim..

Boşuna mı kalp işaretleri yapıldı. Boşuna mı her şey güzel olacak denildi? Boşuna mı baharlar gelecek denildi.

Boşuna mı kandırılıyor vatandaş..

Diğer taraftan,% 10 luk baraj olsa ne olacaktı? sorusunun sonuçlarını hesapladınız mı? Tıpkı 2002 deki gibi olacaktı.

İYİ, YP ve diğerleri parlamentoya giremiyorlardı. AKP, CHP, MHP giriyorlardı..

AKP ve MHP’ nin oyları ile Anayasa değiştirme sayısını buluyorlardı.

Şimdi ne diyelim.

Sözde güçlendirilmiş parlamenter söylemleri askıda kaldı..

Bebecan bakın en son nasıl kıvırmış.

"CUMHUR İTTİFAKI İLE BERABER ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"

Babacan, "Parlamenter sistem de önemli ama mevcut sistemi de rehabilite edebiliriz. Eğer Cumhur İttifakı, Anayasa değişikliği konusunda Gelin beraber çalışalım' derse ona da hazırız" dedi.

Muharrem İnce’ haklı çıkmadı mı? Çıktı..

Satarlar…demişti..

Şimdi gel de seçmeni 2.tura ikna et. Çokbilmişler fetva veriyorlar. Ne diyeyim..

Millet ittifakı yuvarlanmış, dağılmış. CHP kaderi ile baş başa kalmış. İlk katılımı göremeyeceksiniz. Bir çokları işte efendim katılımı yükseltelim, geçersiz oylar üzerinde çalışalım falan, filan..

Bre gafiller her dönem katılım oranlarında % 11 lik ve geçersiz oy oranları vardır.

Hatta 28 mayısta katılım daha da düşmesi olasılığı var..

Dikkat ederseniz Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma üslubunu değiştirdi. Eli güçlü çok olan tarafta onlar var.. Muhalefetin seçmeni dağınık. Toparlanabilir mi bilemem. Heyecanlandıracak daha somut bir eylem planı alınması lazım. Aksi takdirde aradaki 4.5 puanlık fark daha da açılır..

Aradan bir hafta geldi geçti bile… Milletvekillerinin işi garanti. Tabloyu da muhalefet gördü.

*****

Akılcı bir fıkra.

İHBAR ETMEK

Sovyetler Birliğinin ayakta olduğu dönemlerde KGB'ye bir ihbar gelir:
- Komşum Salamon bir haindir. Devletten elmaslarını saklamak için onu odunluktaki odunların içlerine gizledi.

KGB anında baskın düzenliyor, bütün odunları kırıyor ama ihbar yanlış, bir tek elmas bulamıyorlar. Salamon'un gözünü korkutup gidiyorlar. Gece geç vakit, Salamon'un telefonu çalıyor:
- Salamon! Ben Moiz. KGB baskın yaptı mı?
- Evet
- Kışlık odunlarını kırdı mı?
- Evet
- Tamam. O zaman ihbar sırası sen de. Ön bahçenin çapalanması gerekiyor