Tarihler 2015’i gösteriyordu. ESKİ’de çalışan bir işçi çalışkanlığıyla, kurduğu diyalogla, köylere ve köylülere gösterdiği yakın ilgi ve hizmetle dikkatleri üstüne çekmeye başlamıştı. Sivrihisarlı muhtarlar, köylerine ya da mahallelerine bir hizmet yapılacağı için bu genç işçiyi buluyor, dertlerini anlatıyor, bu işçi de yetkisi dahilinde tüm işleri çözmeye çalışıyordu. Bu çalışkan ve yetenekli işçiden övgüyle bahsedilmesi dönemin CHP İl Başkanı Sinan Özkar’ın kulağına kadar gitmişti. Kendisi de Sivrihisarlı olan Başkan Özkar, özellikle muhtarların sürekli aynı kişiden bahsettiğini duyunca bizzat ESKİ’ye gidip bu işçiyle tanıştı. Tanışıp sohbet edince hakkında gelen övgülerin doğruluğunu anladı ve kendisine CHP üyesi olup olamayacağını sordu. Genç işçi, dededen halkçı olduklarını söyleyince 2016 yılında CHP üyesi oldu. Başkan Sinan Özkar, bu gence o kadar çok güveniyordu ki çalışkanlığının meyvesini mutlaka alacağına inanarak kendisini Sivrihisar Belediye Başkanı olacağına inandığını bile ifade etti.

Tarihler 2019’u gösterdiğinde CHP İl Başkanlığında Abdülkadir Adar bulunuyordu. Adar, büyükşehir belediyesinden gelen bir isimdi. Yönetimi güçlüydü, seçim yönetimi olarak kurulmuştu. Kırsal İlçeler Belediye Başkan Adayları belirlenmesi esnasında Sivrihisar için başka hiçbir isim düşünülmeden Sinan Özkar döneminden beri düşünülen bu genç isim aday olarak kabul edildi. Genel merkeze isim iletildi ve ismi açıklandı. İsmi açıklandı ama ne yazık ki o zamanın koşulları gereği adaylığı ittifak yüzünden çekildi. Bunun üzerine DP’den aday oldu. Geçerli yaklaşık 14 bin oyun 2 bin 300’ünü almayı başararak ittifak adayını ikiye katladı. Ama yılmadı, vazgeçmedi. İlk fırsatta tekrar partisi CHP’ye geçti. Hiç durmadan ilçesinin ve mahallelerinin sorunları üzerine çalıştı. İnsanlarla görüşmeye devam etti. Sağlam gerçek diyaloglar kurdu. Tanınırlığını artırdı, çalışkanlığı ile göz doldurdu.

Tarihler 2024’ü gösterdiğinde CHP İl Başkanlığında Talat Yalaz vardı. Yalaz da Özkar ve Adar döneminin kurumsal mirasını sürdürdü ve Sivrihisar’da onu aday gösterdi. 8 senelik bir çalışmanın, emeğin meyveleri toplanacak mıydı? Seçim döneminde de hemşerilerine hiç yalan söylemedi. Herkesle görüştü, herkesin elini sıktı. Ama kendisini bekleyen çok büyük bir dezavantaj vard: Seçim bölgesi Sivrihisar’da 1950 yılında gerçekleşen ilk çok partili seçimde Belediye Başkanı olan Mustafa Çamoğlu dışında hiçbir CHP’li, sosyal demokrat ya da solcu Sivrihisar’da seçim kazanamamıştı. Hatta 1963 yılında mevcut belediye başkanı vefat edince meclis içinden seçilen CHP’li İrfan Gider dışında hiçbir CHP’li Başkanlık koltuğuna oturamamıştı.

Ama o tarihi bir başarıya imza atarak 8 senelik çalışmasını taçlandırdı. 16 bin oyun 6 bin 100’ünü alarak seçim ipini göğüsledi ve Sivrihisar tarihine geçti. Çok partili sisteme geçişle birlikte 74 yıl sonra Başkanlık koltuğuna oturan ilk CHP’li Belediye Başkanı olmayı başararak tarih yazdı.

Evet, tahmin ettiğiniz gibi Habil Dökmeci’den bahsediyorum. 2015 yılında ESKİ’de başladığı yolculuğu 2024’te tarihi bir başarıyla Sivrihisar Belediye Başkanı olarak devam ediyor. Habil Dökmeci, belediye başkanı olacağını dahi düşünmediği bir dönemde çalışkanlığı, kurduğu diyalogları, dürüstlüğü ve iletişimi ile dikkatleri üzerine çekiyordu. Başkanlık koltuğuna oturalı 6 ay bile geçmedi. Tıpkı ESKİ’de çalışan işçi Habil gibi Başkan Habil olarak da büyük başarılara, övgülere mazhar olacağına inanıyorum.

               Yeter ki tarihe imza attığını ve bu büyük tarihi başarının arkasında büyük bir emek yattığını bilsin yeter.

Gerisi eleştiri, gerisi rüzgâr.