Avrupa'da başlayan ve Yeşil Mutabakat ile Paris İklim Anlaşması çerçevesinde şekillenen 'Yenileme Dalgası' ülkemiz sanayicileri için çok önemli bir konu olarak görülüyor. Yeşil Mutabakat ile Paris İklim Anlaşmasıyla ilgili Eskişehir Sanayi Odası'nın çok ciddi ve kapsamlı çalışmaları, projeleri, dikkat çekmeye çalışan projeleri bulunuyor. Şu ana kadar da oldukça ciddi kazanımlar elde ettiklerini ve farkındalık yaratıldığını düşünüyorum.

Bu konuda ESO üyesi firmaların da ciddi çalışmalar içinde olduklarını biliyor ve gözlemliyorum. Bu firmalardan biri de Eskişehir'de üreten Eskişehir Sanayi Odası Üyesi Terraco…
TerracoGroup Türkiye Genel Müdürü Rauf Göktaş, pandemi sonrası dünyanın enerji sorununa dikkat kesildiğini belirterek, yapı malzemelerinde dekoratif özelliklerin yanında artık performans kriterlerinin daha ön planda yer alacağını belirterek Yenileme Dalgasına hem tedarik hem de teknik olarak destek vermeye hazır olduklarını ifade ediyor.

Yurt içi ve yurt dışında ETICS sistem sertifikalarına sahip, konusunda uzman üreticililerin daha da önem kazanacağına dikkat çeken Göktaş, 'Son dönemde Handymate isimli DIY yani 'kendin yap' işler için kullanılan akrilik macunlarımızı satışa sunduk. Kullanımı çok kolay ve pratik olan bu macunlar ile evlerdeki küçük onarımları herkes rahatlıkla yapabilecek. Handymate/akrilikdolgu macunu ürün grubumuz ile pratik çözümler sunarak, yapı marketler aracılığı ile son kullanıcıya daha fazla ulaşmayı hedefliyoruz.' diyor.

YAPI MALZEMELERİNE OLAN TALEP ARTIYOR
Avrupa'da başlayan Yenileme Dalgası ile birlikte yapı malzemelerine olan talebin büyük ölçüde arttığına işaret eden Göktaş, 'Bu nedenle Avrupa ülkelerine ihracatımızı artırmak önümüzdeki yıl en önemli hedeflerimizin birisi. Bunun yanında Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayı gibi prestijli projelerde kullanılan, Milli Saraylar Mimari Kurulu onaylıAddagrip zemin kaplama ürünlerimizi mimarlar tarafından peyzaj alanları için bir alışkanlık haline getirmek istiyoruz' ifadelerini kullanıyor.

ESKİŞEHİR'DEN GÜNEY AFRİKA'YA KADAR İHRACAT AĞI
Göktaş, üretim tesislerinin yıllık 99 bin toz, 10 bin ton ise yaş ürün imalatı kapasitesi bulunduğunu söylerken yıllık satışlarının yaklaşık yüzde 40 ila 50'sini ihracatın oluşturduğunu, önümüzdeki beş yıllık dönemde bu oranı yüzde 60'lara çıkarmayı hedeflediklerini aktarıyor.

'Eskişehir'den Avrupa başta olmak üzere yakın coğrafyaya yoğun bir ihracatımız bulunuyor. Sahip olduğumuz ETAG 004 CE ve BBA sertifikaları sayesinde hem Avrupa hem de Birleşik Krallık en güçlü olduğumuz pazarlar. Bunun yanında Güney Afrika, son dönemde de Malta ve Senegal de önemli pazarlarımız arasında yer alıyor'diyor.

Yeşil Mutabakat ile Paris İklim Anlaşması çerçevesinde şekillenen 'Yenileme Dalgası' hiç şüphesiz sektörde ciddi bir hareketlenmeye neden oluyor. Bu hareketlenmeyi önceden fark edip pozisyon alabilen firmaların bu süreci çok daha verimli ve karlı kapatacakları aşikar.

Terraco da bu anlamda öncül bir firma olarak dikkat çekmeyi başarıyor.