Conor Anthony McGregor. Dünyaca ünlü İrlandalı karma dövüş sanatçısı ve boksör. Eski UFC tüy sıklet ve hafif sıklet şampiyonu. Dünyanın dört bir yanından geniş bir hayran kitlesi olan, Hollywood filmlerinde bile boy gösteren büyük bir isim. McGregor’un Eskişehir ile çok önemli ve dikkat çekici bir bağı olduğunu söylesem bana inanır mısınız, bilmem?

 Conor McGregor, İrlanda’nın başkenti Dublin’de The Black Forge Inn adını verdiği bir Dublin barını satın almıştı. Toplamda 2 milyon dolarlık bu yatırım dönemin en saygın haber sitelerinde, yayın kuruluşlarında bile yer alarak dünya gündemine bile girmişti. Peki, Pandemiye rağmen 2022 yılı sonunda 6,1 milyon dolar değer biçilen McGreger’un barı Black Forge’un yapımında Eskişehirli bir firma olan Eskişehir Sanayi Odası Üyesi Esvera Cam ve Alüminyum’un imzası bulunduğunu söylesem…

Yıllardır Eskişehirli iş insanlarının, ihracatçıların, üreticilerin başarı hikayelerini sizlere aktarmak için çalışıyorum. Bazen tesadüfen bazen de birincil ağızdan duyduğum teyitli tüm başarı hikayelerini de size aktarmaya çalışıyorum. Çünkü başarıların değeri paylaşıldıkça artıyor. Esvera Cam ve Alüminyum, o kadar genç bir firma ki 2021 yılında hizmete başlıyor ve henüz 3'üncü yılında sektördeki öncü firmalardan biri haline geliyor. 33 ülkeye ihracat yaparak Eskişehir’in ismini dünyaya duyuruyor. Firmanın İhracat Müdürü Fatma Yurtseven, “Bioklimatik pergola ve hareketli cam ürünlerimizden her ay en az 10'ar adet yurtdışına sevkiyat yapıyoruz diyor.

Firmanın ürün konseptinde günümüzde sıkça tercih edilen cam balkon, hareketli cam ve gölgelendirme sistemleri bulunuyor. Portekiz’de, Kanada’da, İsveç’te, Norveç’te, İsviçre’de, Malta’da, Dubai’de ve birçok Avrupa ülkesinde oturduğunuz bir kafenin, serinlemek için girdiğiniz konsept bir mekânın cam balkon ya da gölgelendirme sisteminde Esvera imzası görürseniz şaşırmayın.

Firmanın İhracat Müdürü Fatma Yurtseven, firmanın öyküsünü şöyle anlatıyor;

“Mesela Dubai'deki prensin evini yaptık. Ünlü boksör McGregor'un İrlanda'da kafelerini biz yaptık. Bunun gibi birçok örneğimiz var. En çok bioklimatik pergola ve hareketli cam tavan dediğimiz ürünler talep görüyor. Şu an Karadağ'da çok büyük bir projemiz var. Türkiye'deki mimarlar aracılığıyla bu projeyi başlattık. Türkiye'deki çok ünlü mimarlar tarafından yapılan projeler. Genellikle bu tarz projelerle de çalışıyoruz. Sadece otel, kafe ve restoran yapmıyoruz, nihai kullanıcı dediğimiz apartman ve konutlara da hizmet veriyoruz.”

Eskişehir OSB’den Dubai prensinin konutuna, Boksör McGregor’un kafesinden Norveç, İsveç, Malta veya Portekiz’e uzanan bu başarı hikayesi üretime, ihracata, sanayiye inanan herkesin gururu olmaz mı?

Firmayı kutluyoruz.