Önceki gün siyasi kulisleri özellikle de AK Parti cephesini hareketlendiren bir haber gündeme düştü. AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı'nın ismi gündeme geldi. Aslında bu ilk kez konuşulan bir konu değil.
2014 Yerel seçimleri öncesinde de AK Parti kulislerinde Hayri Avcı'nın ismi gündeme gelmişti. O günkü siyasi iklim ve dengeler Avcı'nın çok fazla öne çıkmasını engellemiş ve hatta sadece kapalı kapılar ardından konuşulmasını sağlamıştı.
Hayri Avcı'yı TÜLOMSAŞ Genel Müdürü olmasından dolayı gayet iyi ve yakından tanıyorum. TÜLOMSAŞ üzerinden ortaya koyduğu vizyonun ne derece etkili ve güçlü olduğunu biliyor ve görüyorum. Yıllar itibariyle sıradan, küçük ve basit montaj ve bakım hizmetlerinin verilmeye başlandığı TÜLOMSAŞ'ı bugün Türkiye'nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasına sokmayı başardı.
Türk mühendisinin, Türk işçisinin neler yapabileceğini gösterircesine hep 'yaparız, biz buradayız' mesajı verdi. Asla geri durmadı. Feribot motoru üretti, dünyanın en ileri teknolojisine sahip dizel lokomotiflerinin üretimi için GE ile partner oldu, yerli YHT üretimi için sürekli mücadele etti, Eskişehir'in demiryolu endüstri merkezi olması için, URAYSİM başta olmak üzere raylı sistemler teknolojisinin gelişimi için sürekli sanayi-bilim-kamu eksenli projeler geliştirdi, çalışmaların hep merkezinde hatta beyin görevi yaptı.
Hiç kimsenin TÜLOMSAŞ'ı gündemine dahi almadığı zamanlarda TÜLOMSAŞ diye bir kurumu hatırlattı, ortaya koyduğu üretim ve stratejik partnerliklerle hem ülke içinde hem de yurt dışında ciddi başarılara imza attı.
Dolayısıyla kendisinin AK Parti kulislerince Büyükşehir Belediye Başkanlığı için isminin geçmesi bir sürpriz değil, her başarılı insanın başına gelebilecek bir 'layık görme' süreci olarak değerlendirilebilir. Nitekim yazının başında da dediğim gibi 2014 yılında da isminin geçmesi bir tesadüf değildi.
2019 seçimleri için de isminin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçtiğini duyunca hemen kendisini aradım ve sordum. Oldukça açık cevapladı;
'Benim açımdan görev verilirse görevden kaçılmaz. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine düşünülmemiz bizim için şereftir. Hizmet ibadettir. Eğer büyüklerimiz böyle bir düşünürse, uygun görürse görevden kaçamayız. Nasip ve uygun görme konusudur bu. Yapmayız demeyiz.'
TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, AK Parti'den Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için gösterilir mi gösterilmez mi şimdiden bilmemiz mümkün değil.
Ama kendisinin açıklaması ile en azından adaylığa hazır olduğunu öğrenmiş durumdayız. Böylece AK Parti'nin ilk aday adayının da çok net şekilde ortaya çıktığını da söyleyebiliriz.