2007-2008 yıllarında, yabancı dizilerin popülerliğinin tırmandığı ve istediğimiz bir çok diziyi, internet ortamında bulabildiğimiz dönemlerin başında, polisiye ve 'garip' olayları seven ve herkesin 'olmak istediği' kişi olan Patric Jane, herkesin 'hediye' olarak gördüğü yeteneğinin aslında onun 'laneti' olduğunu fark ediyor ve dizimizin konusu başlıyor.

The Mentalist

2007-2008 yıllarında, yabancı dizilerin popülerliğinin tırmandığı ve istediğimiz bir çok diziyi, internet ortamında bulabildiğimiz dönemlerin başında, polisiye ve 'garip' olayları seven ve herkesin 'olmak istediği' kişi olan Patric Jane, herkesin 'hediye' olarak gördüğü yeteneğinin aslında onun 'laneti' olduğunu fark ediyor ve dizimizin konusu başlıyor. Her bölümü akıl tutulması, film tadında ve olayların örgüsü, gelişmesi, çözülmesi... İlk dakikadan son dakikaya kadar biz izleyenleri başrol Patrick Jane'e hayran bırakıyor..

***

Çok sevdiği karısının öldürülmesi ile başlayan Patrick'in yolculuğu, bu sebebten aslında onun 'laneti'. Televizyon programında 'yeneteklerini' sergileyip bir 'ün' yapmış olsa da bir gece, programdan sonra eve gelir ve karısının, dizinin baş kötüsü ve aslında 'Patrich ve ezeli düşmanı' şeklinde yorumlanacak olan 'Red John'un karısını öldürdüğü bir senaryo ile karşılaşır.. Dizi, daha sonra Patrick'in polis'e katılması ve bir dizi olayı çözmesi şeklinde devam etmektedir. C.S.I' gibi popüler olan bir dizi gibi düşünülebilir, Patrick, dizimizin başrolü ve yönetmen bunu iliklerimize kadar hissettirmekten geri durmuyor..

***

Eski yıllarda izleyici karşısına çıkmış olsa da, izleyenleri her bölüm merak içinde bırakıp, sonunda ise nasıl 'çözüldüğünü' anlattığında, hayranlıkla dinleyeceklerinden emin olduğum bir yapım. Oyunculuklar dönemine göre gayet başarılı, polisiye türünü sevenler ve 'akıl oyuncularını' görmek isteyenler için uzun soluklu başarılı bir yapım.