CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, önceki gün TBMM Bayındırlık, İmar ve Turizm Komisyonu’nda bir konuşma yapıyor. Konuşmasında Hasan Polatkan Havaalanı uçak seferleri ve Ankara-İzmir YHT hattında son anda iptal edilen Eskişehir durağı ile ilgili Eskişehirlilerin taleplerini dile getiriyor.

Süllü’nün Eskişehir Havalimanı sivil uçuşlara açılsın talebine, “Sizin hızlı treniniz var”, Ankara-İzmir YHT Hattı’nın Eskişehir’den geçmesi isteğine, “Polatlı'dan binersiniz, ne olacak ki” yanıtı veriliyor. Bu yanıtı veren de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı aynı zamanda da komisyon Başkanı olan Adil Karaismailoğlu.

Evet yanlış okumadınız. Eskişehir’de bütün bir kentin onlarca yıldır dile getirdiği havaalanının tarifeli uçuşlara açılması talebine “Sizin hızlı treniniz var diyen” Bakana, “Biliyorsunuz Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren yazık ki son projede demiryollarının kavşak noktasındaki Eskişehir'den geçirilmiyor” tepkisine de “Polatlı'dan birleşiyor, Polatlı'dan binebilirsiniz” cevabı geliyor.

“Uçak diyor, tren” cevabı geliyor “tren de geçmiyor” deniyor, “Ee Polatlı’dan binin” deniyor. Müthiş değil mi?

Tüm bunlar üzerine Jale Nur Süllü diyor ki; “Anlaşılan o ki; çevre yollarımızı yapmayan, ilçe ölüm yollarımıza ilgi göstermeyen, tarifeli uçak sefer ve yüksek hızlı tren taleplerimizi geçiştiren AKP iktidarı, ulaşım projelerinde Eskişehir’i yok sayıyor.”

Bence az bile diyor. Bu açıkça Eskişehirlilerin aklı ile oynamaktan başka bir şey değildir. Bu açıklamayı ben Bakan Karaismailoğlu’nun talihsiz bir açıklaması olarak değerlendirip gerçek, şahsi düşüncesi olmadığına inanmak istiyorum.

AKP İl Başkanı Gürhan Albayrak, deneyimli ve üretken bir sanayicidir. Uzmanlık alanı demiryolu sektörüdür ve kalbi Eskişehir için atar. Bu açıklamanın talihsizliğini yüreğinde hissetmiştir. Bence bu konuda duyulan rahatsızlığı mutlaka üst makamlara iletecektir. Ve hassasiyeti dikkate alınır. Şayet alınmazsa AKP hem yerel seçimlerde hem de genel seçimlerde bu tip açıklamaların karşılığını Eskişehirli seçmenden görür diye düşünüyorum.

***

ESKİŞEHİR’DE ‘RENT A CAR’ FURYASI BAŞLAR MI?

Ülkemizde gerileyen ekonomi tüm yatırımları ikinci plana almış durumda. Eskişehir de bu durumdan nasibini aldı. Oto piyasasının en canlı piyasalardan biri olduğunu ve özellikle yatırım-tüketim ekonomisinin can damarı olduğunu biliyoruz. Ama piyasa şu an can çekişiyor. Fiyatlar gerilemesine rağmen sektör durma noktasına geldi.

İşte piyasanın ana sorunları:

·        Yetişmiş personel bulunamıyor.

·        İş yeri sayıları giderek azalıyor.

·        Alım gücü düşmüş durumda.

·        Kredilerin az çıkması ve kredi oranlarının faiz oranlarının yüksek olması sektörü etkiliyor.

·        1 Temmuz itibariyle sıfır otomobilde Avrupa Birliği'nin uygulamalarından kaynaklı olarak bir düzenleme var. Bazı güvenlik paketli araçlar artık Türkiye'de sıfır otomobil olarak satılamayacak. Dolayısıyla distribütörlerin elinde bulunan bu araçlarda ciddi rakamlarda indirimler var. O indirimler ikinci ele eksi yönde çok fazla yansıyor. İkinci elin satılmamasına neden oluyor.

Bu tespitleri yapan Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay. Tüm bunlara rağmen kiralık araç piyasasının hareketli olduğunu söyleyen Olcay, bu durumu da gurbetçilere bağlıyor. Talebin bu şekilde artması durumunda özellikle yaz aylarında kiralık araç piyasasının Eskişehirli girişimciler için bir fırsata dönüşebileceğinin sinyalini veriyor. Sektörün kalbini elinde tutan Olcay, ikinci el oto piyasasının sorunlarını dile getirirken aslında bi yerde de bu durumun yeni bir fırsata dönüşebileceğini ifade ediyor.

Eskişehir’de kiralık araç yani ‘rent a car’ furyasının gerçekten de bir fırsata dönüp dönmeyeceğini açıkçası ben de merak ediyorum. Bekleyip göreceğiz.