“Aslında Herkes Dâhidir. Ama Siz Kalkıp Bir Balığı, Ağaca Tırmanma Yeteneğine Göre Yargılarsanız Balık Tüm Hayatını Aptal Olduğuna İnanarak Geçirir.” Sözü ve bir film arasında bir bağlantı kurulacak olsa, bu film Yerdeki yıldızlar(Taare Zameen Par) olurdu. Aamir Khan'ın yaratıcı filmlerinin ve sistemlere karşı eleştirel bakış açısının hepimiz farkındayız. Bir 'küçük' gibi görülen sorununun çözüldüğünde, ne kadar 'büyük' mutluluklara gidebileceğini bizlere her filminde gösteriyor. Kimi izleyiciler için bu duygu çok bir şey ifade etmese de, yaşamış olan, çevresinde bu durum ile karşı karşıya kalmış olan ve bu tür durumlara 'empati' yapmayı başarmış olan bir çok izleyici için Aamir Khan aslında bir 'katarsis ustası'dır.

***

Disleksi, günümüzde bir çok 'yetişkin' tarafından hala bilinmeyen, ilaç ile tedavisi olmayan ve iyi işlenirse bir 'yetenek' eğer ilgilenilmezse bir 'yeteneksizlik' olarak görülebilecek bir 'güçlük'tür. Aamir Khan'ın bu konuda, uzmanları da filmin içine dahil etmesi ve biraz da BollyWood esintilerini serpiştirerek ortaya bir o kadar duygusal, sorunlara yaklaşım yönünden üst düzey ve izleyen bir çok izleyici topluluğunun bu filmi ve filmin anlatmak istediği ana mesajı 'net' bir şekilde anlayabileceği bir yapım ortaya çıkarmıştır.

***

Filmimiz Ishaan Awasthi'nin kocaman dişlerinin ve küçük umutlarının gösterilmesi ile başlıyor. Ishaan Awasthi, hiç bir dersinde başarılı olamayan bir çocuk. 3. sınıfta hala okuma-yazmayı bilmeyip zeki bir çocuk olarak dikkat çekmektedir. Yazının girişinde ki söz gibi, okuma yazma bilmemesi onu zeki olmaktan alıkoymaz. Öğretmenleri kendi metotlarıyla Ishaan'a verdikleri eğitimden kısa sürede bir sonuç alamayınca onu dışlar ve çocuğun beceriksiz, tembel ve haylaz bir çocuk olduğu kanısına vararak ondan bir an önce kurtulmak isterler ancak, Ishaan'ın hayatı, okula gelen bir öğretmen ile değişecek ve daha iyiye gidecektir.

***

Hayatın her alanında, 'siyah' olarak nitelendirilen sistemlerde bir 'beyaz' vardır ve bu zor kabul edilebilen bir gerçektir. Doğduğumuzdan itibaren 'siyah' olamak zorunda bırakılan bir sistemin parçası olarak yaşamak zorunda bırakıldığımızda, 'beyaz'ı görüp şaşırabiliyoruz ya da ona daha aşağı gözü ile bakalabiliyoruz. Bollywood ve Aamir Khan severler için tekrar tekrar izlenilmesi gereken bir yapımdır 'Yerdeki Yıldızlar'