Brad Pitt'in en ünlü filmlerinden, tarihin en büyük aşk(lar)ından, destansı savaşlardan ve 'tanrıların öldüğü zaman'lardan gelen bir hikakye Truva.. Eserlere, tarihe, mitolojilere konu olmuş bir başyapıttır.. Truva filmi 2004 yılında gösterime girdi ve o zamanlardan bu zamanlara sesi hiç bir zaman kısılmadan devam etti. Bir çok 'komik, hüzünlü, eğlenceli' videoların da konu olduğu döneminin en ünlü savaş, aşk, drama filmi desek yanlış olmazdı..

***

2004 yılında Brad Pitt'in canlandırdığı Aşil(Achilleus) karekteri, o zamanın en ünlü film karekteri olmuştu. Oyunculuğunun ve fiziksel görüntüsünün başarısı ile birlikte Wolfgang Petersen'in yönetmenliğinde olan müzik, sahneler ve diğer oyunculukların da harmanlanması ile film, efsaneler arasında ki yerini almıştır..

***

Filmi izlemeyen bir kesimin 'olmadığını' düşünsem de, izleyen ve tekrar hafızasını tazelemek isteyenler için filmimizin konusu; ''Eski Yunan'da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helen arasındaki aşkın sonucunda iki ülke arasında savaş çıkmıştır. Helena'nın kocası Kral Menelaus çok kızmıştır. İntikam almak isteyen Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon'un da yardımıyla Truva'ya savaş açar.''

***

Film, izlenebilirlik ve kalite açısında, 2024 yılında dahi izleyenlere seyir zevki sunabilecek bir kaliltede.. Tekrar tekrar izlendiğinde bile izleyeni sıkmadan, ilk defa izliyormuş gibi seyir zevki veren yapımlar arasında.. Daha önce izleme fırsatınız olmadı ise, mutlaka izlemeniz gerekenler 'efsane' filmlerin başında gelmektedir..