TÜİK enflasyonu aralık ayı enflasyonu açıkladı % 2.93. Yıllık % 64.77.

İyide bu rakamlara inan yok ki.

Peki, ENAG ne açıklamış. Tüfe  Aralık ayı % 4.12.. TÜFE'deki 12 aylık artış oranı %127.21 olarak gerçekleşti.

Biraz daha gerçekçi…

Tüik rakamlarının tam iki katı fark… Peki, neden böyle oluyor? Aynı sepet kullanıldığı halde…

Neymiş efendim..

Emekliyi enflasyona ezdirmeyeceklermiş?

Memur % 49,3 lik zam oranıyla nispeten durumu çok iyi..

TÜİK ve ENAG arasındaki makas oranı aynı gözüküyor önce bu iki ayrı veriyi demek lazım herhalde sepeti de büyük oranda farklı ürünlerden seçildiği için TÜİK ne söylemiş oldu ENAG ne söylüyor.

Bugün biz kiminle konuşursak konuşalım, karşı karşıya kaldığımız fiyatlar, çarşı pazardaki durum hangisine daha yakın diye sorduğumuzda, birçok yurttaşımız hatta hemen hemen hepimiz diyoruz ki ya % 65 olma ihtimali yok.

Fiyatlar, en azından iki katına katlandı bir yıl içerisinde. Dolayısıyla ben kendime ENAG açıkladığı enflasyon rakamı daha doğru geliyor.

*****

Herkes ağlıyor. Kimse mutlu değil. Yattığı terden para alanda memnun değil. Sanayide makine başında ülke için alın teri döken işçide memnun değil.

Şöyle Memurların aldıkları maaşların tablolarına göz attım… Yani o kadarda kötü değil.

Aynı eğitimi, aynı yıl çalışmış olanların farkı çok derin. Memur çok avantajlı durumda.

Asgari geçim standartları ücretleri Enflasyonun altında kalanlar çok..  Kamu yönetiminin buraya odaklanması lazım,  Yani şimdi kamudaki ücretler özel sektörün üzerine geçti…

İşte Emekli Sandığı emeklisine memur maaş zammı kadar veriyor. Onlarda sorun yok. Şimdi burada 7. 500 liraydı en düşük emekli maaşı nasıl oldu.

Peki, bu gurup nasıl tabana getirildi. Çok basit. Gösterge tabloları ile oynanarak.

İşçi emeklisi Temmuz 2023’ de sıfır zam aldı. Yani altı aylık enflasyon farkı verilmedi…

AKP de düzelteceğiz falan denildi… Ha bugün,  ha yarın diye diye sürüncemeye bıraktı. 2024’ e gelindi. KÖK maaşlarda enflasyon güncelleşmesi yapılmadığı sürece, bu guruptaki emekliler hapı yuttu demektir.

Şu andaki rakamlar, 10.300 TL olarak gözüküyor..

Konuşulan bu kesim için refah payı verilsin lafları pek kabul görmüyor.

Aslında verilecek olan seçim payı…

Yani emeklinin ücretindeki artış enflasyona sebep olmaz. Asgari ücretindeki artış enflasyona sebep olmaz. Enflasyonun üzerinde tüketimini çok arttıracak şekilde bir artış olmalı ki, enflasyon sebep olsun.

Zaten yıllardır satın alma gücü hep geri gitmiş olan bu kesim sesini duyan yok.

Enflasyonu ezdirmeyeceğiz, ezdirmedik şöyle yapmadık böyle yapmadık diyorlar ya, yani bu şu düştüğümüz durumu bakın.

Bu ülkenin yurttaşları dilenci midir Allah aşkına. AKP’ nin yanlışlarını görmezden gelen çalışma bakanları,  halkın bu sesini duymazdan geliyorlar. İşte emeklisi yıllarca tavandan prim ödemiş. İyi bir hayat sürmenin peşinde. Zaten asgari ücret çalışanı asgari ücrete mahkûm edilmiş…

Biz hakkımızı istiyoruz… İstediğimiz fazla bir şey değil yani.  Bu hakkımızı enflasyonla bizden çalanlar dönüyorlar bize diyorlar ki;  hayır canım size bir şey olmadı.

Yani eğer bu ülkede bütün emekçiler dönüp, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki dudağının arasından çıkacak olan Oran’a bakıyorsa ne olacak diye TV haberlerine, ekranlarına kilitleniyorsa Aman Allah'ım ben bu ayda geçinebilmek ayı da kotarabilmek bunun için korkan gözlerle bu açıklamaları takip ediyorsa bu ülkeyi bu çaresizliğe ekonomik olarak hak etmemektedir…

Hiçbirimizin hak ettiği ücret bugün aldığımız ücret değil. Hiçbirimizin bu ülkenin bize sunabileceği ücret bugünkü şartlarda bu değil.

Neden? Çünkü bizden alıp birilerine aktardıkları için bizi yoksullaştıran bu iktidar değil mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkacak emeklilerimiz de ezdirmeyeceğiz onlara bir ikramiye vermiştik teselli ikramiyesi 5.000 TL.  Şimdi bu sefer zamla da onları düzeltiyoruz deyip 7.500 lirayı 11.000 'e çıkarttık diyecek ve biz bununla mutlu olacağız öyle mi?

İnsanları bu duruma düşürenler utansın. Enflasyonu sanki bu kesimler yapmış gibi suçlu muamelesi yapıyorlar.

Emekliye şimdiye kadar elma şekerleri yalatarak durumu idare ettiler. Bundan sonra da değişen ne olacak. Her halde bon bon şekeri verirler bayramlık.

Aya yol yapıyoruz desek, inanacak seçmen var dediler. Eh! Buna inanan lar olduktan sonra, AKP daha çok iktidarda kalır. Esnafı siftahsız günler bekliyor.

Bu kafa işleri nasıl yürütüyor biliyor musunuz? Ben, yer çekimi kanunu ortadan kaldırdım uçuyoruz kafası.

 

2024 yılı 2023’ den çok bir zor yıl olacak. Yüzyıllık tarihimizde bu süreç hiç bu kadar kötü yönetilmedi.

Ekonomik kriz yaşamıyoruz… Biz siyasal krizin ekonomimize yansımasını yaşıyoruz.

Bizleri bu durumu yaşatanlar utansın.