Mayıs biraz soğuk ve yağmurlu geçti ama Haziran’ın gelmesiyle yaz geldi diyebiliriz sanki en azından öyle umut ediyorum.

Yaz yaklaştıkça tatil planları yapıldıkça yeni yeni türeyen, herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan diyet modelleri,  tadı içilemeyecek kadar kötü ama beklenilen mucizesi dağlar kadar olan kür tarifleri kulaktan kulağa yayılmaya başlıyor.

Komşu kızının yaptığı diyetler, iş yerinizde zayıflayan Merve hanımın detoks suları bu aralar gündem konusu.

Ben diyet   kelimesini çok kullanmam “Sağlıklı Beslenme Programı” veya herhangi bir hastalık dahilinde oluşturuyorsak “Tıbbi Beslenme Tedavisi” demeyi tercih ederim. Hazırladığım diyetler matbuu kağıtlara rakamlar yazarak değil kişiye özel, 5 sayfalık anamnez formu doldurmanın sonucunda , kan tahlili sonuçlarına bakarak  hazırlanan programlar…

Detoksu sadece karaciğeri destekleyecek şekilde sağlıklı besinlerle yeterli miktarlarda öneriyorum. Yoksa bir büyücü edasıyla biraz ondan bir tutam bundan diyerek oluşturulan mucizevi detoks iksirlerine, suya atılan limonla meydana gelen hokus pokus etkisine de inanmıyorum.

Ne mutlu ki bana gelen danışanlarımın da hemen hemen hepsi benimle aynı fikirde.

Biz diyetisyenlere çok önemli görevler düşüyor.

3 günde 5 kg verdiren diyetlerin hiçbir okulda öğretilmediğine eminim ama arz talep meselesi diyerek toplumun sağlığıyla oynanmaması gerektiğine inanıyorum.  Aşırı yasaklı  katı listelerle, meyvelere dahi “nişastalı “diye korkutularak hazırlanan programlara, bir sağlık probleminiz olmadığı halde “patates, havuç,  bezelye” den uzak durmanıza gerek olmadığının bilin.

Mucizevi  besin olmadığı gibi korkulacak öcü besinler de yoktur. Beslenme kişiye özgü planlanmalı yeri geldiğinde listeye sufle de pizza da yazılabilmelidir

Her zaman söylediğim gibi  sağlıklı beslenmede önemli olan “denge” olmalıdır. Yemek yemenin bu kadar önemli olduğu kültürümüzde kendinizi tatsız, tuzsuz yemeklerle cezalandırmayın. Eğer bir sağlık probleminiz yoksa her besinin içerdiği besin değerlerinden en sağlıklı ve dengeli şekilde yararlanmaya odaklanın.

Komşu kızının yaptığı sağlıksız diyetlere de lütfen kulak asmayın.

Haftaya görüşmek üzere sağlıklı günler diliyorum.