“Hokus pokus herkes ideal kilosuna gelsiiin.” Ne kadar kolay olurdu böylesi değil mi ?

Kilo almak isteyenler hemen kilo alır, kilo vermek isteyenler hemen kilo verirdi.  Kilo vermek de almak da sabır işi kabul ediyorum. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanın en önemli üç unsuru gerçekten istemek, istikrar, ve sabır olduğunu düşünüyorum. Bunlardan herhangi biri olmadığında yolculuğumuz daha kısa sürebiliyor maalesef.

Yine de bir sihirli değneğimiz olsa insanları ideal kilosuna getirmeyi değil sağlıklı hale getirebilmeyi isterdim. Çünkü ideal kiloya giden en sağlıklı yol biz diyetisyenlerden geçiyor. Onu biz hallederiz yeter ki sağlık olsun.

Her diyet girişimi maalesef sağlıklı olmuyor çabuk kilo vermek uğruna yapılan şok diyetler, kulaktan dolma bilgilerle uygulanan popüler diyetler  kilo ile birlikte sağlığımızdan da götürüyor. Çabuk giden çabuk gelir. Bu nedenle ben danışanlarıma hep şunu söylüyorum. “Yeter ki 5 kg verelim ama bu 5 kg’ı ömrünüz boyunca bir daha hiç almayın.”  Kilo verdirmek matematik hesabı ama kalıcı kilo verdirebilmek birçok parametreyi barındıran detaylı bir iş.

Bu nedenle çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilmek çok önemli. Küçük yaşlardan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenebilen bir bireyin ileriki yaşlarda da sağlıklı ve dengeliyi beslenmeyi sürdürebilmesi, etrafındaki herkesi ve hatta  kendinden sonraki nesilleri olumlu yönde etkilemesi çok daha kolay. Ağaç yaş iken eğilir diyip körpe birer fidan olan gençlerimizin, çocuklarımızın beslenmesini çok daha önemsememiz gerekiyor.

Sihirli Değnek İçimizde

Bedenimizi iyi tanımak, bize fizyolojik ee mental açıdan neyin daha iyi geldiğini bilmek,  kendimizin doktoru, psikoloğu,  diyetisyeni olmak çok önemli. Tabii ki uzman desteği almak çok önemli fakat uygulanan hangi tedavi olursa olsun bunu hayat boyunca sürdürecek olan sizsiniz yani doktorunuzun verdiği ilacın nasıl hastalığınız geçene kadar saatlerini, sıklığını miktarını ayarlıyorsanız diyetisyeninizin verdiği tıbbi beslenme tedavisini de hayatınız boyunca en sürdürülebilir hale nasıl getirirsiniz bunu oturtmak gerekiyor.

Sihirli değneği bilmem ama istediğiniz her şeyi başaracak güç sizin içinizde.

Tabii gerçekten istediğiniz sürece, istikrarlı ve sabırla ilerledikçe…

Haftaya görüşmek üzere, hepinize sağlıklı günler diliyorum.