31 Mart’ta yapılan belediye başkan ve meclis üyeleri seçimlerinde tablolarda önemli değişikler olmuştu.

AK Parti Cumhur ittifakı ile girdiği seçimlerde Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de hiçbir varlık gösteremedi. Aldığı bu sonuçlar belediye meclislerine de yansıdı.

Belediye meclis üyelerinde önemli değişimler oldu. En çok değişim AKP’de yaşandı.

ÇALIŞMA RAPORLARININ MÜZAKERESİ

Nisan ayı belediye başkanlarının yaptığı çalışmalarını kitapçık haline getirip, meclis üyelerine sunar. Meclis üyeleri kendilerine verilen raporları okurlar ve hazırlıklarını yaparlar.

Ancak bu kez durum farklılaşmıştı.

CHP’de ise ana örgüt denetiminde yapılan ön seçim yoklamaları ile birlikte başkanlık kontenjan tercihleri ile birlikte karma bir meclis kompozisyonu ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz olağan meclis toplantıda 2023 dönemine ait faaliyet raporu müzakeresi görüşmelerinde söz alan AKP’li meclis üyelerinin konulardan ne kadar yabancı oldukları hatta deyim yerindeyse bomboş olduklarını, yaptıkları ipe sapa gelmez eleştirilerinden anlamış olduk.

Belli ki seçimlerden hiç ders çıkartmamışlar. İnsan hiç olmazsa geçtiğimiz yıla ait gazete arşivlerine bir göz gezdirirler de bilgi sahibi olur.

İşin ilginç tarafı bu eleştirileri yapan isimlerinden biride Mustafa Kepez. İmam hatip lisesi mezunu.  Yükseköğrenimini Selçuk üniversitesi ilahiyat fakültesini bitirmiş.

Burhan Sakallı döneminde, belediye başkan yardımcılığına özel olarak getirilen bir isim. Burhan Sakallı seçimlere girmeyince İnönü’ye ünvanlıyla birlikte geçiş yapmış.

Teknik bir isim değil.

Varsın olsun.

Bilecik/ İnhisar AKP’den 2019 belediye başkanlık seçimlerinde 501 oy olarak başkan olarak seçilmiş biri. Şimdi Odunpazarı AKP listesinden Odunpazarı meclis üyesi…

Yani meclislere yabancı değil. Sayın Kurt’u da yakından tanır. Zira Kazım Kurt 2009 yılında Odunpazarı belediye meclis üyeliği görevlerinde de bulunmuştu… Büyükşehir, ESKİ genel kurul üyeliği, Kent Konseyi Başkanlığı ve 2011 de genel seçimlerde milletvekili olmuştu.

Merdivenlerden ağır ağır çıkmış Eskişehir siyasetinin en deneyimli isimlerin en başında gelir desem yanlış söylemiş olmam…

KENTSEL DÖNÜŞÜM BİTMEYEN SENFONİ GİBİ OLDU

Seçim döneminde en çok gündeme getirilen konularından biride kentsel dönüşüm…

AKP bu konuda ağzına sakız yapmıştı.

Konuşmaların üzerinden tam 15 yıl geçmişti. En çok konuşulan gecekondu bölgesi olan Karapınar…

Kazım Kurt 10 yıldan beri belediye başkanlığı görevini sürdürüyor. Kentsel dönüşüm ile meseleleri o günden beri hemen her mecliste bıkmadan usanmadan anlatıyordu…

Örneğin Küçük sanayi sitesi. Hükümet orayı afet riskli alan ilan edince Odunpazarı belediyesi bir anda saf dışı bırakılmıştı.

Odunpazarı Belediyesi yıllardan beri AKP’li yetkililere, milletvekillerine ve bakanlığa seslenmişti. İmar plan değişiklerini de yaptık. Projelerimiz hazır, biz yaparız. Kentsel Dönüşüm konusunda yetki bizde değil. Yetki istiyoruz vermiyorlar. Bakanlık yetki vermiyor. Kendisi de yapmıyor. Yetkiyi versinler biz yapalım. Siz de bu konuda bize yardımcı olun” dedi.

Yardımcı olmak isteyen samimi bazı AKP’li meclis üyeleri Ankara’ya görüşmeye gitmişlerdi. Sözde her türlü desteği vereceklerini, tıkandıkları noktada devreye girerek problemleri çözeceklerini söylemişlerdi… Sonra havalarını alıp geldiler.

Şimdi KAZIM KURT diyor ki, yetkiyi bize verin yapalım.

Bakanlık yine vermedi.

Bunu kamuoyu biliyor. Aynı şey Gündoğdu’da geçerli. Bir bölümü afet riskli alan ilan edildiği için bakanlık yetkisinde.

Engelleyen kim? AKP hükümeti ve onların yereldeki temsilcileri.

Peki, bu şartlarda nasıl dönüşüm olacak?

Yapılmalı edilmeli demek kolay ama oldurulmuyor. AKP’ de zihniyet hiç değişmemiş ki…

Bu meclislerdeki üyelerin tavırlarından belli oluyor.

Kurt, Belediye meclisinde AK Parti’nin yeni meclis üyelerine bunu bir kez daha anlatmış. 
Ve açık açık destek istemiş. Bakalım o desteği verecekler mi? Biliyorum vermeyecekler. Vereceklermiş gibi bir hava oluşturacaklar işi sürüncemede bırakarak, suçu yine Kazım Kurt’a atacaklar.

AKP klasik olarak abilerinden kalan alışkanlıkla çalışma raporuna karşı oy verdi. Olsun. Kazım KURT CHP’li meclis üyelerinin verdiği oylarla Meclis’çe onaylanmış oldu.

Yani güvenoyu aldı.

BÜYÜKŞEHİR'DE AK PARTİ O RAPORA ONAY VERDİ!  

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi nisan ayı olağan meclis toplantılarının 2’nci birleşim 1’inci oturumu Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce başkanlığında gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 2023 Yılı Faaliyet Raporu gündem maddesinde Hasan Ünal 1.başkan vekili olarak başkanlık etti.

Rapor müzakereleri görüşme esnasında AKP’den Özlem ÜNALIR Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeni dönemin ilk toplantılarının yapıldığını ifade ederek raporla ilgili görüş bildirmeyeceklerini ve kabul oyu vereceklerini söyledi.

Aslında yaptığı doğruydu. Çünkü 2023’de kendisi ve diğerleri meclis üyesi değildiler. Dolayısıyla sorumlusu olmadığı ve gelişen olayları ve çalışmaları bilinmediğinden en doğrusunu yapmış oldu. Bu tavrı CHP’liler tarafından olumlu karşılandı.

CENTİLMENCE BİR HAREKET

CHP Grubu adına söz alan Kazım Kurt, “Centilmence bir hareket. Keşke 2 gün önce Odunpazarı ve Tepebaşı’nda da aynı şeyi yapsalardı. Daha memnun olurduk. Çünkü bu faaliyet raporu 2023 yılında CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz Büyükerşen’in öncülüğünde Büyükşehir emekçilerinin ve bürokratlarının katkısıyla gerçekleşmiş faaliyetleri ortaya koyan bir rapor. Ancak, bu raporla ilgili biz CHP Grubu olarak olumlu oy vereceğimizi peşin peşin belirtmek isterim. Biz bu faaliyeti gerçekleştiren bütün çalışanlarımıza, bütün geçmiş dönem meclis üyelerimize ve özellikle, Sayın Yılmaz Büyükerşen’e teşekkürlerimizi sunarak, yeni seçildiği için başkanımıza da 2024-2029 döneminde başarı diliyoruz. Desteğimiz sonuna kadar arkasındadır” dedi…

GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ YAPILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce ise nezaketinden ötürü her iki gruba da teşekkür ederek, “Bu vesileyle ben de geçmiş 5 dönemde öncü başkanlık yapan Yılmaz Büyükerşen’i şahsım adına, performans göstergelerinin yüzde 80’inin gerçekleşmesine hizmet eden değerli çalışma arkadaşlarıma ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz sene hepimizin bildiği gibi pandemiden kaynaklanan birtakım ekonomik krizleri yaşıyorduk. Depremi yaşadık ama buna rağmen Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ve Eskişehir’e yakışır şekilde güzel faaliyetler yapıldı. Tekrar teşekkür ediyorum ve meclisimizdeki siyasi nezaket de güzel bir başlangıç oldu”

Rapor oy birliği ile kabul edildi.

Ayşe Ünlüce heyecanlıydı. Çalışma raporu Büyükerşen dönemine ait olsa da, kendisinin de bu raporun paydaşı olarak oy birliği ile kabul edilmesi ona nasip olmuş,  moral vermişti.

 

İzleyici bölümü tıklım tıklımdı. Büyükşehir’de çalışanlar koltukları doldurmuştu. Çalışma raporunun oy birliği ile kabul edilmesi onları da mutlu etmişti. Seçim döneminde Ayşe Ünlüce’nin kazanması için çok ciddi çabalar göstermişlerdi…

Herkes mutluydu.

Bütün gözler Hasan Ünal’a çevrilmişti… Çünkü Ayşe hanımın 1.meclis başkan vekiliydi. Üzerinde önemli yükler vardı. Her zaman seçim çalışmalarında yanında olmuştu.

Büyükşehir’de 2.dönemiydi… Yılmaz Hocanın sağ kollarından biriydi. Şimdi Ayşe Ünlüce’ye desteklerini esirgemiyor…