Mayıs ayı sağlık ile ilgili önemli gün ve haftaların yoğun olduğu bir ay.

Mayıs ayı sağlık ile ilgili önemli gün ve haftaların yoğun olduğu bir ay.

Dünya Çölyak Günü, Dünya İnme Önleme Günü ve Dünya Sağlık için Hareket Et Günü,  Engelliler Haftası , Hemşireler Haftası , Dünya Hipertansiyon günü,  Avrupa Obezite Günü …  liste uzuyor. 

Önemli gün ve haftalar toplumda farkındalık oluşturabilmek  için önemsenmesi gereken günler.   Özellikle “Çölyak” gibi toplumda henüz farkındalığı artmamış,  çölyaklı bireylerin hala henüz nasıl beslenebileceğini bilmediği , glutensiz ürünlere kolay ulaşamadığı durumlarda   bu günleri ön plana çıkarmak oldukça önemli.

Biz diyetisyenler olarak en azından sağlık ve beslenme ile ilgili günleri topluma anlatmak, toplumsal farkındalığı yaratmak için bu önemli günlerin paylaşılması, üzerine konuşulması gerekiyor.

Tabii ki demek istediğim sadece sosyal medyada paylaşılsın, etkinlikler düzenlensin ertesi gün her şey normal düzenine dönüp  unutulsun demek değil.

Kalıcı faydalar sağlayabilecek bir gün değil bir ömür için sağlık politikaları oluşturulabilecek  farkındalık  yaratılmalı. Bu nedenle  her bireyin kendi üstüne düşen bazı sorumluluklar var ve bunu lütfen yerine getirelim. Örneğin engelli bireylere bugün “Engelliller haftası kutlu olsun” diyip ertesi gün  engelli yolunun önüne araba park etmeyelim, kaldırımlarda varsa sarı alanları görme engelli kardeşlerimiz için işgal etmeyelim.

Çok daha duyarlı, çok daha farkında olduğumuz nice önemli günler diliyorum.

Haftaya görüşmek üzere

Sağlıklı günler diliyorum